Проектозакон в Ирак, който разрешава сключването на брак с 9-годишни момичета, предизвика протести в цялата страна, а активисти за правата на жените заявиха, че той ще „узакони изнасилването на деца“, пише британският вестник „Гардиън“.
Шиитските религиозни групи, които доминират в политическата система на Ирак, вече повече от десетилетие се стремят да ограничат правата на жените в страната.
За разлика от съседна Саудитска Арабия, в Ирак не съществува система на мъжко попечителство, която да изисква от жените разрешението на съпруг, баща или настойник от мъжки пол, за да вземат важни решения в живота си, като например брак.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Въпреки това ново предложение, което тази седмица премина на първо четене в иракския парламент, ще даде на религиозните власти правото да решават семейните въпроси, включително брака, развода и грижите за децата.
„Това е катастрофа за жените“, казва Рая Фаик, координатор на коалиция от групи, които се противопоставят на промяната в закона. Групата включва и някои иракски депутати.
„Съпругът ми и семейството ми са против детските бракове. Но представете си, че дъщеря ми се омъжи и съпругът на дъщеря ми иска да омъжи внучката ми като дете. Новият закон ще му позволи да го направи. На мен няма да ми бъде позволено да се противопоставя. Този закон узаконява изнасилването на деца“, обяснява още тя.
По време на протестите, организирани тази седмица в столицата Багдад и в няколко други града в Ирак, поддръжниците на новия закон се изправиха срещу противниците му и ги обвиниха в „морален упадък“ и „следване на западните програми“.
Въпреки че от 50-те години на миналия век браковете под 18-годишна възраст в Ирак са забранени, едно проучване на детската агенция на ООН - „Уницеф“, установи, че 28 % от момичетата в Ирак са се омъжили, преди да навършат 18 години.
От 2021 г. насам иракската политическа система е доминирана от Координационната рамка - политическа коалиция на фракции, свързани с Иран. Те са приели няколко закона, ориентирани към шериата, включително един за приемане на религиозни празници и друг, криминализиращ гейовете и транссексуалните в Ирак.
„След масовите протести, които се проведоха в Ирак през 2019 г., тези политически играчи видяха, че ролята на жените е започнала да се засилва в обществото“, казва Надя Махмуд, съосновател на базирания в Ирак Алианс на жените „Аман“.
„Те почувстваха, че феминистките, джендър и женските организации, плюс гражданското общество и активистките движения, представляват заплаха за тяхната власт и статус и започнаха да ги ограничават и потискат“, обяснява още тя.
Блок от 25 жени депутати в парламента се опитва да спре подлагането на проектозакона на второ гласуване, но заявява, че среща силна съпротива.
„За съжаление мъжете депутати, които подкрепят този закон, говорят по мъжки, като питат какво лошо има в това да се ожениш за непълнолетно лице? Тяхното мислене е тесногръдо. Те не вземат предвид, че са законодатели, които определят съдбата на хората, а следват мъжкото си мислене, за да разрешат всичко това“, казва Алиа Насиф, иракски депутат.
Протестиращите заявиха, че се опасяват, че ако промените в закона бъдат приети, децата им ще бъдат изправени пред бъдеще, още по-тежко от тяхното.
„Имам една дъщеря, не искам и тя да бъде принудена като мен да се омъжи като дете“, казва Азхар Джасим, която е трябвало да напусне училище, за да се ожени на 16-годишна възраст.