Жителите на Босна и Херцеговина (БиХ) гласуват днес на общи избори за няколко институции и нива на властта, съобщават световните агенции.

Обстановата е тежка - икономичека криза, сериозна бедност и висока безработица. През февруари в страната имаше безпрецедентни протести, а през пролетта бившата югорепублика беше пометена от наводнения, които предизвикаха щети за 2 милиарда евро.

Ще бъдат избрани членовете на Президиума на БиХ – това е колективен висш орган на изпълнителната власт, равносилен на президентския пост. Той се състои от трима души, представляващи сърбите, хърватите и мюсюлманите.

На днешните избори ще се гласува и за президент и двама вицепрезиденти на Република Сръбска. Ще се избират и няколко парламента – Камара на представителите на Парламентарната асамблея на БиХ, камара на представителите на Федерацията Босна и Херцеговина (включваща мюсюлманска хърватската общности на БиХ), парламент на Република Сръбска и парламентите на 10 кантона на Федерацията Босна и Херцеговина. Всичките депутати се избират за 4-годишен период.

По данни на ЦИК в изборите ще участват 98 политически субекта, включително 50 партии, 24 независими кандидати и 24 коалиции. За 518-те мандата от различните клонове на властта се борят 7748 кандидати. Право на глас в БиХ имат 3,3 млн. души, от които над 2 млн. са регистрирани във Федерация Босна и Херцеговина и 1,2 млн. в Република Сръбска.

Това ще бъдат седмите общи избори след Дейтънското споразумение от 1995 г., сложило край на войната в бившата югорепублика. Политическият живот в страната е бурен, като често различните етнически групи не могат да намерят общ език по важни за страната въпроси и така се блокира работата на институтциите.

Най-голямо внимание предизвиква избора на ръководител на Република Сръбска. За този пост се борят действащия президент Милорад Додик, оглавяващ Съюза на независимите социалдемократи. Негов основен конкурент е Съюзът за промени, сформиран около опозиционната Сръбска демократична партия.

В хода на предизборната кампания Додик провъзгласи курс най-напред за свободна конфедерация, а впоследствие и на отделяне на Република Сръбска и превръщането й независим държава.

Той се застъпва и за създаването на отделно хърватска формация в рамките на БиХ. Според хърватските медии тези избори трябва да решат въпроса за статута на хърватите и да доведат до промени в конституцията, които да легитимират техните права.

Щерката на Караджич се бори за депутатско място

За депутат в парламента на Република Сръбска се е кандидатирала и дъщерята на обвиняемия в Хага за военни престъпления бивш лидер на босненските сърби и президент на Република Сръбска Радован Караджич – Соня Караджич-Йовичевич.

Соня Караджич е кандидат за депутат, издигнат от Сръбската демократическа партия (СДС) – бившата партия на баща й и оценките са, че тя със сигурност ще влезе в парламента на РС.