България е на 100% готова за Шенген. Такова едно твърдение вече не учудва никого, тъй като отдавана се е превърнало в основна част от политическото говорене – и на министри, и на самия премиер. Днес обаче Бойко Борисов стигна още по-далеч в уверенията за готовността на България да опази външните граници на ЕС.
„Отдавна сме в Шенген”, заяви министър-председателят на среща със словашкия си колега Роберт Фицо в Братислава. И защото това изречение предизвика най-малкото повдигане на вежди, Борисов побърза да обясни логиката му.
„Ние сме единствената надеждна граница на Европейския съюз с Турция. Българската държава харчи огромни пари за бежанците. Надяваме се този опасен прецедент, който създаде Холандия, да бъде решен. Харчим огромни пари да пазим ЕС. Така охраняваме границите, че поемаме всички пасиви като член на Шенген. Ние сме изпълнили не на 99%, а на 100% критериите за Шенген”, похвали се пред управляващите в Словакия българският правителствен ръководител.
Холандският „прецедент” е фактът, че западноевропейската държава многократно спъва приемането на София и Букурещ в шенгенското пространство. Причината – парламентът в Хага не смята, че условията за присъединяване на България и Румъния към „безграничната” зона все още са изпълнени.
През септември холандците поискаха въпросът за евентуалното ни шенгенско членство да бъде обсъден чак догодина. Борисов пък дори контрира, че българските граници са по-охранявани от холандските. Повод за това изказване стана митническа акция в Русе, при която бе заловено голямо количество кокаин, пътуващо за Холандия.
„Може да спите спокойно, България се справя прекрасно”, допълни българският политик и, оставяйки настрана „пограничните успехи” на страната, премина към изброяването на други, финансови – а именно съобразеният с изискванията на ЕС бюджетен дефицит. До нас се нареждали само Финландия и Дания, обясни Борисов.
„Само тези три държави спазватспазват Маастрихтските критерии. Ако и останалите ги спазваха, нямаше да имаме финансова и дългова криза в Европа. Всички щяха да имат под 3% бюджетен дефицит. България е втора в Европа по нисък външен дълг и има под 2% бюджетен дефицит.”
В Братислава Борисов и Фицо се договориха за съвместно правителствено заседание по 24 май следващата година. То ще обхваща теми в областта на икономиката, енергетиката, селското стопанство и туризма. Датата е избрана заради тържествата за Кирил и Методий, които словаците много почитат.
Във вторник двамата министър-председатели заминават заедно за Брюксел, където пак съвместно се канят да поставят темата срещу съкращаването на европейските средства, които са за спирането на атомните реактори.