Премиерът Бойко Борисов обърка сирийската столица Дамаск с ливанската - Бейрут. Това стана по време на изказването му след срещата с арменския премиер Тигран Саргсян. Борисов е на официално посещение в Ереван.

Обяснявайки резултатите от разговорите с арменския си колега, българският министър-председател заяви: „Споделихме и тревогите си, които имаме за Сирия, защото (за българските журналисти казвам) те, арменците, имат доста голяма общност в Бейрут. Също се тревожат за процесите, които има там. Нашата позиция, на България и на ЕС - категорично сме против този режим и това, което се случва в момента, да се избиват граждани в Сирия”.

Тук член на делегацията даде знак на премиера, че е сбъркал, а той му отвърна въпросително: „Аз какво казах?”

Веднага след това Борисов се „поправи”: „Освен в Дамаск, в Сирия, имат голяма общност и в Ливан, в Бейрут – изключително много хора, които живеят в отделни точки на арабския свят, може би, затова така съм бил разбран, но тревогите им са много големи и за двете места - и за Ливан, и за Сирия.

Действително Бойко Борисов е прав, че арменските общности в Дамаск и в Бейрут са доста големи. Международни наблюдатели обаче припомнят, че ситуацията в Ливан е спокойна повече от една година.

През януари 2011 г. правителството на националното единство в Ливан, водено от премиера Саад Харири, се разпадна, след като десет министри от опозиционни партии напуснаха кабинета в знак на протест срещу решението на Специалния трибунал за Ливан да обвини за убийството на бившия премиер Рафик Харири през 2005 г., високопоставени членове на шиитската партия „Хизбулла”. Последвалата политическа криза доведе до създаването на коалиция, водена от „Хизбулла”, която получи мандат за съставяне на ново правителство, което бе сформирано и одобрено през юни.

Правителството в Ереван може чувства заплаха за арменската общност в Бейрут, доколкото официален Дамаск е подозиран от САЩ и Израел, че финансира „Хизбулла”. Наблюдатели обаче твърдят, че Сирия в момента е съсредоточена във вътрешните дела на страната и сътрудничеството й с „Хизбулла” е на заден план.