България предлага на Брюксел конкретен план за справяне с бежанската криза. Това съобщи премиерът Бойко Борисов часове преди старта на европейската Среща на върха в белгийската столица. Сред българските предложения са създаване на зони за сигурност в Сирия, както и адекватно финансиране на Турция заради възпиращата й роля за бежанците - въпроси, които вчера българският премиер обсъди с турския си колега Давутоглу в Истанбул.

Има инструменти, с които може да се гарантира тази зона за сигурност, така че с една водеща роля на Европейския съюз да не се допуснат такива глобални проблеми, от които се страхуват. Либерализацията на визите, включването на Турция в списъка на третите сигурни страни, подпомагане на пратеника на ООН специално за Сирия в региона, финансова и с допълнителни сили за охраната на границата да се подпомогне Турция. Това са темите, които ще защитавам, заяви премиерът.

Според премиера квотите за бежанци са неработещи. Той предлага на евролидерите друг подход:

„По добре Европейският съюз да плаща на Турция, за да ги задържа тези хора най-близо до родните им места, защото ние така или иначе плащаме за тези в България, които са влезли и нощес през КПП-тата в бежанските лагери, ние плащаме за тях”.

Позицията на Борисов за неработещите квоти срещна изненадваща подкрепа и от председателят на ПЕС.

„Европейският съюз излиза от тази кризисна ситуация, в която всичко се свеждаше до пазарлъка, до това коя страна колко бежанци би приела”, каза Сергей Станишев.

България днес отново напомни, че е външна европейска граница и опазването на границите е важно за целия съюз.

Борисов заяви, че страната ни държи ролята на ФРОНТЕКС да се усили и ако е необходимо или с колкото е необходимо и България да участва в опазването на границите.

България може да участва символично с пари от бюджета в доверителните фондове в помощ на Сирия и Африка, каза днес още Борисов, но допълни, че решението трябва да се вземе от кабинета.

На въпрос с какви средства България може да участва в доверителния фонд за Сирия, Борисов заяви: Ние в момента даваме достатъчно пари и всички европейски ръководите отчитат ролята ни, защото ние и сега не само плащаме за бежанците, които са у нас, а харчим огромни пари за охрана на границите – и за заграждения, за командировъчни, за заплати на огромния брой жандармеристи, полицаи, граничари, които са по границата.

Надявам се опасенията и страхове в някои държави да отпаднат след посещението на канцлера Меркел в неделя в Турция, допълни още Борисов.

Премиерът се обяви и за създаването на т. нар. „горещи точки”. Но - само в Гърция и Италия.

Според председателя на Европейския съвет Доналд Туск усилията трябва да бъдат насочени към подсилване на външните граници и създаването на Европейска гранична полиция. Ще бъде обсъдено и по-тясно сътрудничество с Анкара.

"Това означава, че трябва да предоставим на Турция допълнителна подкрепа в грижата за бежанците и в осигуряването на хуманитарна помощ", заяви канцлерът на Германия Ангела Меркел.

Турция обаче също поставя условия - отпадане на визовия режим с Европейския съюз и установяване на зона за сигурност в Сирия - идея, която не се възприема с ентусиазъм от Брюксел.

„Не бива в желанието си да насърчим Турция да задържи бежанците на своя територия, да вървим към либерализация на визите на всяка цена и те да се предоставят на хора, които не познаваме и не можем да потвърдим тяхната самоличност", категоричен беше френският президент Франсоа Оланд.

Очакванията в Брюксел са разговорите на евролидерите да продължат до късно вечерта, въпреки че сериозни разногласия не се очертават. При това положение е възможно Европейският съвет да приключи още днес.