Освен непосредствената заплаха за хората, хванати в капан от причинените от бурята "Харви" наводнения, водите са замърсени от отходните канали, което поражда сериозна опасност за здравето на засегнатото население, понякога за години напред, пише Кери Шеридан от Франс прес.

Ако сегашните усилия са съсредоточени върху евакуацията, за да няма удавени, ударени от ток или получили хипотермия хора, в дългосрочен план картината може да е по-трагична заради огромните количества замърсени води, залели улици, къщи и офиси в цели квартали, подчертават експертите.

Когато толкова населен град като Хюстън (четвърти в САЩ с 2,3 милиона жители) бива наводнен, замърсяването става част от опасността, обясняват те.

"Има отходни води, какви ли не пестициди, отпадъци, хербициди, отрови с неизвестен за нас произход и всичко това се смесва", обяснява Ранит Мишори, общопрактикуващ лекар и преподавател в медицинския факултет на Джорджтаунския университет. 

"Тези води може да бъдат заразени със стотици видове бактерии и различни вируси", отбелязва той. Хората може да се разболеят дори само минавайки през наводнените райони, ако имат рана или драскотина.

"Главният риск е изливането на отходни води и бактериалните инфекции", подчертава Хауард Селинджър, преподавател по обща медицина в медицинския факултет на университета Куинипиак.

Възможно е също замърсените води да попаднат в мрежата за снабдяване с питейна вода, увеличавайки риска от заразяване и от холера.

Тази болест, характеризираща се с остра диария, засяга между 3 и 5 милиона души и причинява смъртта на около 100 000 души по света годишно.

Въпреки че промишлено развити страни като САЩ са относително пощадени, по данни на Американските центрове за контрол върху болестите (Centers for Disease Control) от 10 години болестта е в настъпление.

"Разпространяването на холерата е една от най-големите опасности след всяко природно бедствие, още повече след ураган", казва Робърт Глатър, лекар в спешното отделение на нюйоркската болница "Ленъкс хил".

"Холерата е силно заразна и може да се предаде от човек на човек чрез заразени фекалии, след поглъщане на замърсени води или чрез храна, заразена с бактерията вибрио холера (vibrio cholerae)", пояснява той.

Холера, лептоспироза, травматизъм

Изследвания, извършени след множество наводнения по света, са показали също пикове на лептоспироза - болест, която се предава чрез урината на гризачи, прасета и коне и може да бъде смъртоносна.

Бактерията може да проникне в тялото през кожата, лигавиците или да бъде погълната при пиене на вода.

Симптомите може да се проявят само след два дни или след четири седмици и първоначално приличат на грип, с треска, тръпки и повръщане. Впоследствие при някои болни състоянието се влошава, засегнати биват черния дроб или бъбреците, развива се менингит.

"Най-уязвими са възрастните хора и децата, те са първите жертви", подчертава д-р Мишори.
Болестите се предават и при миене със заразена вода.

"След наводнение е изключително важно водата за хигиенни нужди, за миене на зъбите или за пиене изцяло да се преварява. В такива ситуации бутилираната вода е най-сигурна", отбелязва д-р Глатър.

Към тези болести се добавя потенциалният травматизъм след принудителна евакуация, пребиваване във временни убежища и загуба на цялото имущество, като той може да продължи години след бедствието.

Отровен мухъл

Капацитетът на болниците често бързо се запълва, което затруднява достъпа до основна медицинска помощ.

През седмиците и месеците след бедствието в подгизналите сгради се развива мухъл, който може да бъде отровен и да причини всякакви здравословни проблеми.

"Една от последиците от урагана "Катрина", опустошил Ню Орлиънс през 2005 г., беше мухълът, който остана много, много време в училищата и другите сгради", казва Мишори.

Заразни болести, като зика и западнонилската треска, също може да се разпространят през следващите седмици с увеличаването на комарите, привлечени от придошлите води за размножаването си.

Според многобройни изследвания за дългосрочните последици за здравето на този род бедствия с оттеглянето на водите битката едва започва.

"Повечето от тях показват, че година по-късно равнището на смъртност в пострадалите градове е много по-високо, както и това на инфарктите и инсултите, отбелязва д-р Мишори.

(БТА)