Бившият висш китайски функционер Бо Силай, съден за подкупи и злоупотреби, подходи с ирония към свидетелските показания, които го уличават в престъпления, по време на заседание по делото срещу него в източния град Цзинан, предаде АФП.
Той обяви, че дори „най-глупавите" чиновници в Китай не разговарят за корупция по телефона. Така Бо взе на присмех твърденията на Ван Чжънгуан, работил в управата на североизточния град Далян, когато подсъдимият е бил негов кмет.
Ван бе заявил пред съда, че е чул как Бо се обажда по телефона на жена си Гу Кайлай и й заръчва да прибере пратка с пет милиона юана (612 000 евро), предполагаемо предназначени за обществен строеж.
„Може ли да постъпи така един корумпиран човек със здрав разум? Как си представяте да обсъждам по телефона толкова деликатен въпрос?" - отвърна Бо Силай.
„Не биха го направили и най-големите идиоти сред всички корумпирани. Дори най-глупавите сред тях щяха да се замислят кой друг в Далян знае за парите, отклонени от обекта,” продължи той.
„Всички, които ме познават, знаят добре, че искам да изключват мобилния си, преди да говоря с тях. Аз съм предпазлив по природа", заяви някогашният „червен принц".
Дебатите в съда продължават вече трети ден; извадки от тях се разпространяват от ведомството чрез микроблогове.
Днес Бо склони „да поеме част от отговорността" за злоупотреба с обществени средства, облагодетелствала съпругата му Гу Кайлай.
„Според мен трябва да поема част от отговорността за това, че парите са постъпили по сметката на Гу Кайлай", каза бившият функционер.
„Срамувам се - проявих нехайство, защото ставаше дума за обществени средства, а не проследих какво е станало после с тях", добави Бо Силай.
Той за пръв път признава частично вината си, след като по-рано твърдо отрече всякакво „намерение да присвои тези пари".
Бившият член на могъщото политбюро на Китайската комунистическа партия е обвинен също в получаване на подкупи за 2,67 милиона евро от двама бизнесмени и в злоупотреба с власт, тъй като се опитал да осуети криминално разследване срещу съпругата си. Властите строго контролират процеса, който според всички експерти ще приключи с присъда, определена предварително от комунистическото ръководство.