Блогове, статии, писани от компютър, социални мрежи - всички те вече са част от сектора на информационния печат, но едва ли ще погубят професионалната журналистика. Това е заключението на проучване, озаглавено "Постиндустриалната журналистика", за което съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.
Авторите на изследването, подготвено от Центъра за дигитална журналистика на Колумбийския университет, и публикувано през седмицата в САЩ, обясняват, че технологичната революция позволи появата на мощен поток информация с отрицателни, но също и положителни последици за медиите.
Има много области, където професионалните журналисти не могат да бъдат заменени от машини или от доброволци, работещи в интернет, смятат изследователите.
Журналистът, възприеман като човек, който разкрива истината, осмисля и обяснява реалността, не може да бъде сведен до взаимнозаменяем компютър, обясняват авторите.
Успоредно с това социалните мрежи и блоговете дадоха възможност да изплува информация, която не беше на разположение в миналото. Цитира се, например, смъртта на бин Ладен, съобщена най-напред от пакистанец в Туитър, или цунамито в Япония през 2011 г., подробности за което бяха разказани от очевидци в мрежата.
Авторите цитират появата на сайтове като Huffington Post, които правят подбор на мненията на авторитетни външни сътрудници, на които не се заплаща.
Снимка:
БГНЕС
Снимка: БГНЕС, архив