Здравните власти в Газа съобщиха, че общо 52 палестинци са били убити днес, а над 1200 са ранени при израелска стрелба в ивицата, предаде Асошиейтед прес.
Говорител на израелската армия каза, че в сблъсъците днес са участвали до 40 000 палестинци в 13 различни района по границата на ивицата Газа с Израел.
Напрежението ескалира заради преместването на американското посолство в Израел от Тел Авив в Ерусалим. Церемонията е точно в деня на 70-годишнината от основаването на еврейската държава. Решението беше взето от президента Доналд Тръмп през декември миналата година в нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност.
Посолството ще се помещава в сградата на действащата консулска служба на Съединените щати в града.
По ирония то се намира точно на разделителната линия, определена от ООН като граница между двете държави – палестинската и еврейската част.
Решението на Вашингтон предизвика бурни протести в палестинските територии. Най-мощни те са в Ивицата Газа, където две трети от близо двумилионното население са потомци на бежанци, прогонени от домовете им след обявяването на Израел за независима държава на днешния ден през 1948 година. Днес там загинаха над 40 палестинци.
Това е най-кървавият ден за палестинците от години. Демонстрациите под надслов "Големият марш на завръщането" започнаха в края на март, за да отбележат 70-ата годишнина от прогонването на 700 000 араби от домовете им. Кулминацията на протестите ще бъде утре, когато палестинците отбелязват Накба – Деня на катастрофата.
А най-големият подарък за 70-ата годишнина на еврейската държава е преместването на американското посолство в Ерусалим. Израел окупира града през 1967 г. и го смята за своя неделима столица. Сградата откри дъщерята на американския президент – Иванка.
„От името на 45-ия президент на Съединените щати официално ви приветстваме с добре дошли за първи път тук, в посолството на Съединените щати в Ерусалим”, каза Иванка Тръмп.
Освен Съединените щати и няколко латиноамерикански страни, останалите държави не смятат да местят посолствата си в Ерусалим, преди той да бъде признат за столица и на палестинската държава, както гласят резолюциите на ООН.
„Ние не можем да приемем какъвто и да е мир, докато Ерусалим ни е отнет. Ерусалим не може да принадлежи само на една или две държави, на Израел или на Съединените щати”, заяви Гебран Басил, министър на външните работи на Ливан.Всички страни от Арабската лига определят днешния акт като категорично нарушение на международното право.