България прави сериозен скок по отношение на конкурентоспособността, сочат данните на Световния икономически форум, цитирани от Центъра за икономическо развитие.

Страната ни се придвижи с 12 позиции напред, от 74-то на 62-ро място, в годишната класация, обхващаща 144 страни.

Подобен скок в позицията си България не е правила през целия период на участие в това престижно издание. Най-доброто предишно класиране е било 71-вото място през 2010 г.

България вече не е на последно място по конкурентоспособност сред страните от ЕС. Тази година страната ни е изпреварила Словакия, която е на 71-во място, и е много преди Румъния, която е 78-ма. Гърция остава едва 96-та.

Критериите, по които са оценявани страните, са 12, а България подобрява позициите си при почти всички от тях.

Най-голям принос за доброто класиране има макроикономическата стабилност. По този показател се нареждаме на 31-во място, след като досега бяхме на 46-то.

Със седем позиции напред - от 56-то на 49-то място, се придвижва България що се отнася до ефективността на пазара на труда.

Снимка: btvnews.bg

Третият фактор, по който страната е най-добре позиционирана – 52-ро място, е технологичната готовност. Тук обаче има слабо отстъпление в сравнение с предходната година, когато страната е била на 50- място.

България се придвижва напред в областите на образованието, инфраструктурата, стоковите пазари.

Факторите, които дърпат страната назад в класирането продължават да бъдат институциите, иновациите и развитието на бизнеса, обобщават от СИФ.

Негативни са резултатите за активността на бизнеса при закупуването на съвременни технологии, както и слабата роля на чуждите инвестиции за навлизане на модерни технологии в българската икономика.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Институциите остават една от най-честно критикуваните области и заемат 108 място в класацията. Негативните оценки са свързани с неефективната съдебна система, организираната престъпност, наличието на множество бизнес регулации, разпространението на корупционни практики.

При фактора "Иновации" има незначително придвижване напред от 93-то на 92-ро място. През последните години в областта на иновациите България изостава значително, посочват авторите на доклада.

Състоянието на българския бизнес продължава да се оценява негативно.

Най-конкурентоспособна в световен мащаб остава икономиката на Швейцария, следвана от Сингапур. В първата десетка са пет държави членки на ЕС. Сред тях най-добре се представя Финландия, която е трета в общото класиране. Следват я Холандия и Великобритания, които подобряват позициите си в сравнение с миналата година. Германия запазва 6-тото място. Сред новоприсъединилите се през 2004 г. страни най-добре са позиционирани Естония - 34-та и Чехия – 39-та. САЩ отстъпват с две места назад от 5-то до 7-мо място.