Официалният хаштаг на Европейските игри, започващи в петък  - „Баку 2015” е използван над 100 000 през последния месец. Докато по-рано употребата му бе свързана със снимки на нови съоръжения и спортисти-звезди, все по-често се чуват остри критики към авторитаризма на азербейджанското правителство.

Кампанията „Баку 2015” започна през 2012 г., когато столицата на Азербайджан бе избрана за град-домакин на предстоящото първенство. В последните седмици обаче хаштагът е употребяван с различна цел.

Редица от най-авторитетните международни неправителствени организации го използват, за да привлекат общественото внимание към редицата преследвания на активисти и арестите на журналисти в Баку.

„Поискайте от лидерите си да поемат действие и да освободят политическите затворници”, пусна в Туитър Международната федерация за правата на човека (известни с френския си съкращение FIDH). Призивът бе придружен от комбинация от две снимки – едната е на Олимпийския стадион - основното съоръжение на Баку 2015; а другата е на човек, който бива вкаран в полицейска кола.

След публикуване на доклад на „Амнести Интернешънъл” за потъпкването на свободата на словото в Азербайджан, бе забранен достъпът на служители на организацията в Баку.

Критика към задържането на активисти в Азербайджан бе изразена и от Върховния комисариат на ООН за човешките права. Според доклад за ситуацията в каспийската държава, репресивното правителство е поело „безмилостни и системни репресии” срещу критиците си.

В отговор на допитване на БиБиСи за коментар по тези обвинения, посолството на Азербайджан в Лондон излезе с официално изявление: „Основните човешки права, включително свободата на словото и свободата на изразяването са конституционни права, които са гарантирани и защитени от съответните закони в Азербайджан”.

Интересна е координацията, с която се публикуват проправителствени коментари в интернет, обърна внимание БиБиСи. В няколко случая проправителствени съобщения бяха пуснати в Туитър от различни профили в почти едно и също време.

Снимка: Twitter

Ситуация с правата на човека в страната трудно би се променила, ако не бъде оказан натиск на каспийската държава от някои от големите политически сили. Дотогава богатият на енергийни ресурси Азербайджан ще продължи да смята, че може да подобри имиджа си на международната сцена, наливайки средства в инфраструктура, път и настаняване на шестте хиляди спортисти и делегати, които ще присъстват на Европейски игри 2015.