Турция засега не е нужно да взема активно участие в наземната фаза от операцията за освобождаването на Мосул, заяви премиерът Бинали Йълдъръм, цитиран от ТАСС.
"Наземната операция в Мосул в момента се води от иракската армия, полицията и отредите "пешмерга" /кюрдското опълчение/. В нея участват и обучените от нас в базата Башика бойци от "Гвардията на Ниневия", така че от страна на коалицията сега няма пряко участващи в операцията сили на чужди държави", заяви премиерът в ефира на телевизия ТРТ. Той поясни, че "САЩ оказват логистична подкрепа и действат на втори план".
"Така че в сегашния момент ситуацията не предполага, че ще ни е необходимо активно да се присъединим към наземната операция", отбеляза Йълдъръм. Той обаче уточни, че в състава на силите на коалицията има и сухопътни войски, и военновъздушни сили на Турция.
Турският премиер съобщи също, че във връзка с операцията в Мосул Турция се опасява от "промяна на демографския баланс в региона". "Ние се опасяваме, че в Турция могат да дойдат около два милиона бежанци. Конкретно от дадения регион /Мосул/ към нашата страна може да тръгнат един милион души. Там нараства рискът от избухване на междуетническа война", каза Йълдъръм.
Военната операция по отвоюването на Мосул от "Ислямска държава"започна на 17 октомври. Джихадистите смятат града за своя столица в Ирак. В Мосул се намират около 1,3 милиона души и над 6 хиляди ислямисти. Градът беше оставен от правителствените войски практически без бой през юни 2014 г., когато беше нападнат от формированията на "Ислямска държава".
Турция е готова "да вземе мерки" в Ирак, защото не е удовлетворена от обещанията на Вашингтон и Багдад, че кюрдски бойци и шиитски милиции няма да участват в настоящите боеве, заяви по-рано Йълдъръм пред репортери в Анкара, цитиран от Ройтерс. Йълдъръм заяви също, че Турция няма да остане безучастна към обстановката Ирак предвид на 350-километровата й граница със страната.
"Турция никога не може да остане безучастна към кланетата, потенциалните бежански вълни и сблъсъци по границата й, и ще предприеме необходимите мерки", заяви Йълдъръм в изказването си, излъчено по телевизията.
Правителствата на Ирак и на Сирия остро протестират срещу намесата на турската армия на техни територии.
Турски самолети бомбардират позиции на кюрдите в Сирия, а край иракския град Мосул са базирани няколкостотин турски военни.
В офанзивата срещу Мосул освен редовната армия участва шиитска гвардия, кюрдски отряди и сунитско опълчение, което се обучава от турските военни.
Основна цел на Анкара е да не допусне кюрдите в Ирак и Сирия да засилват позициите си.