Тя е родена в малкото градче Форт Колинс в централния американски щат Колорадо – 30-годишна, неомъжена, с целодневна работа в ресторант и педикюр в цветовете на американското знаме.

Срещаме се случайно, докато търсим кафе и причина да излезем на чист въздух пред Тайм Уорнър Арена, в която от вчера тече Националната конференция на демократическата партия.

Кратки поройни дъжд, редувани с изключителна жега, от два дни превръщат Шарлот, Северна Каролина в тропическа джунгла от бетон и стъкло. Времето очевидно не може да лиши Линдзи Лусан от ентусиазма и доброто й настроение.

„Това е шанс, който човек получава веднъж в живота! Да усещаш, че си полезен, че можеш да направиш живота на всички малко по-добър... Не може да се сравни с нищо!”

Да си патриот и да обичаш президента си очевидно е на мода тук. Но както всичко останало в Съединените щати и идеализмът си има цена. Линдзи е в Шарлот вече пети ден с майка си, за да се влее в редиците на десетки хиляди доброволци от всички щати на страната дошли да подкрепят Обама в предстоящите избори. Участието в Националната коференция на демократите до петък ще струва на двете жени малко над 2500 долара. И ако някои от делегатите събират дарения от местните политически организации, за да платят пътуването и престоя си, Линдзи плаща всичко сама.

„Защо го правя ли? Защото хората на моята възраст в Америка не се интересуват от политика, а няма нищо по-страшно от апатията. Идването ми тук е просто върхът на айсберга – от няколко години, през свободното си време, обикалям хората в областта, в която живея – от врата на врата, от човек на човек. Всеки един от тях трябва да знае, че неговият глас, както неговите нужди и проблеми имат значение. И никой не трябва да се чувства забравен или отхвърлен. Без значение от възрастта, религията или произхода си.”

Линдзи Лусан е избрана за делегат от Колорадо след продъжителни избори. И макар че не получава нито долар за работата си, тя представлява 500 хиляди демократи от щата Колорадо.

Във втория ден на конференцията, за да подкрепи Барак Обама в предизборната кампания, пред близо 60 хиляди делегати, гости и журналисти, застана и 42-ят президент на САЩ - Бил Клинтън.

„Искам издигна кандидатурата на един човек, които познава живота в бедност и несигурност! Искам да подкрепя един човек, който се кандидатира за президент във време, в което страната беше изправена пред най-голямия колапс след Голямата депресия и успя да ни върне на пътя към развитието. Един мъж, достатъчно умен, да се ожени за Мишел Обама.”

Освен патриотизмът, очевидно и кратката политическа памет е често срещана по време на избори. На трибуната в Тайм Уорнър Арена Бил Клинтън изглеждаше сякаш е забравил критиките си към Обама от преди 4 години. Тогава съпругата му, Хилари Клинтън, се състезаваше с Обама за мястото на демократическия кандидат в изборите срещу Джон Маккейн. Според местните медии, дори в момента Бил и Барак не са близки приятели и рядко прекарват време заедно. Дори за отдадени делегати като Линдзи обаче е ясно, че с днешната реч на Клинтън демократите се опитват да останат на власт в президентството.

Името на Клинтън се свързва с един от най-ярките скандали в политическата история на Съединените щати – сексуалната авантюра с тогавашната стажантка в Белия дом, останала в историята като аферата „Люински”. Въпреки че му се наложи да се извини публично на нацията и да признае, че е излъгал, когато увери сънародниците си от телевизионния екран, че не е имал сексуални отношения с Моника, Бил Клинтън безсъмнено е един от най-обичаните американски президенти. Причината – в средата на ’90-те, по време на неговото управление, икономиката на страната постигна рекордни резултати. Днес политическите анализатори във Вашингтон гледат с особено внимание появата му в Шарлот, заради възможността избирателите да сравнят икономиката на страната по време на неговия престой в Овалния кабинет и сега – под управлението на Барак Обама.

„Доволни ли сме от ситуацията в страната сега? Не! Доволен ли е президентът? Не! По-добре ли сме сега, отколкото преди Обама да влезе в Белия дом, когато икономиката се разпадаше и 750 000 души губеха работата си всеки месец?! Отговорът е „Да!”, заяви Клинтън.

„Не може една държава да бъде дърпана към калта 8 години поред и след това да очакваш всичко да се оправи само за 4”, споделя Грейди Паркър пред екипа на Би Ти Ви в тесен коридор в един от старите квартали на Шарлот. Вече 61 години той изкарва прехраната с работа на две места и лъскане на обувки . 74-годишният баща на 10 деца и дядо на 21 внуци коментира управлението на Джордж Буш-младши преди Обама да стане първият цветнокож президент на страната.

„В тази страната има два вида закони – едни за бедните, други за богатите. Бедните стават все по-бедни, богатите – по-богати... Цветнокожите в тази страна твърде дълго бяха държани в подчинение чрез бедност и твърде скъпо образование. Преди 4 години хората се събудиха. Без значение дали съм работил на две или три места едновременно, за мен винаги е било важно да мога да водя почтен живот, да възпитам, да образовам децата си и да мога да си позволя да отида на лекар.”

По време на речта си в конгресния център Бил Клинтън опроверга всички критики, върху които кандидатите на Републиканската партия основават предизборната си кампания, сред които и здравната реформа.

„Ако искате икономическо развитие, разширяване на средната класа и ограничаване на бедността, запазване на Американската мечта, в която Съединените щати остават водеща сила, гласувайте за Барак Обама!”

Последните думи на Клинтън изправиха на крака зрителите в залата, а появата на президента Барак Обама на сцената доведе делегатите от цялата страна до ръба на истерия. Той прегърна Клинтън и помаха към публиката, без да каже нищо, като запази речта си за четвъртък вечер.

Докато различните погледи към кандидатурата му за втори мандат в президенството търсят своята пресечна точка – от крайните квартали на Шарлот, през първите редове с политически делегати, до официалната трибуна - най-голямият град в щата Северна Каролина остава парализиран. Часове преди слово на президента, мерките за сигурност стават все по-сериозни, а все повече противници на управлението през изминалите 4 години, намират начин да привлекат вниманието на хилядите журналисти от цял свят, дошли в Шарлот за конгреса.

Автор: Иван Георгиев