Този уикенд румънските граждани се връщат до урните, след като безпрецедентното отменяне на президентските избори през декември миналата година предизвика протести и безредици в цялата страна.
Шокиращата победа на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску на първия тур на изборите беше отменена на фона на твърдения за руска намеса, дейността на подозрителни акаунти в TikTok и тайни плащания на онлайн инфлуенсъри, пише в свой материал "Би Би Си", цитиран от БГНЕС. Москва отрича да се е намесвала в румънските избори.
На Джорджеску беше забранено да се кандидатира отново, той беше задържан и срещу него се водят наказателни разследвания, включително за опит за нарушаване на конституционния ред. Той отрича обвиненията и обвинява властите, че „измислят доказателства, за да оправдаят кражбата на изборите“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Лидерът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (АОР) Джордже Симион е сочен за фаворит на първия тур на повторните избори. Симион е следван в социологическите проучвания от Крин Антонеску от Национално-либералната партия и независимия кандидат Никушор Дан, кмет на Букурещ.
Инфлуенсърите от TikTok изведнъж се оказаха в центъра на тази безпрецедентна политическа криза. Румънските власти ги обвиняват, че са провеждали кампании, които изкуствено са увеличили присъствието на Джорджеску в социалната мрежа.
"Би Би Си" разговаря с някои от тях.
Какво се е случвало в TikTok?
Победата на независимия проруски кандидат Калин Джорджеску на първия тур на изборите през ноември беше изненадваща.
Джорджеску не беше широко известен преди изборите. Според социологическите проучвания той можеше да получи едва 3 до 5 % от гласовете. В началото на кампанията си той обяви, че разполага с нулев бюджет, няма собствен щаб, а екипът му не води традиционна кампания.
Вместо това той се фокусира върху видеоклипове в TikTok. В някои от тях той се появяваше, яздейки кон в традиционно румънско облекло или тренирайки джудо. Съдържанието с негово участие стана вирусно в TikTok в седмиците преди изборите, а след това рейтингът му в проучванията на общественото мнение скочи до небето. В навечерието на изборите той вече печели 23% от гласовете.
Независимият мозъчен тръст Expert Forum публикува доклад, в който се казва, че експлозията на популярността на Джорджеску в TikTok е „създадена внезапно и изкуствено“.
Властите твърдят, че алгоритъмът на TikTok е бил използван по три различни начина по време на изборите през ноември: повече от сто платени инфлуенсъри са публикували платено съдържание, което е популяризирало интересите на Джорджеску, без да го споменават пряко; създадени са хиляди акаунти за един ден, които са публикували съдържание, ласкаещо Джорджеску; и накрая, „кралят на TikTok“ в Румъния - акаунтът с най-голям брой последователи - според твърденията е похарчил хиляди долари, за да популяризира кампанията на румънския кандидат.
Според румънските власти кампанията е отчасти „идентична с операцията, която Руската федерация проведе в Украйна“.
Отделно от това в разсекретени документи на румънското разузнаване се казва, че Румъния е била обект на руски „кибератаки, изтичане на информация и саботаж“.
Букурещ обаче все още не е представил конкретни доказателства за руска намеса в изборите, което разочарова много румънци. Службата за външно разузнаване и румънската полиция отказват да коментират текущите разследвания.
Кампанията на инфлуенсърите
Малко преди изборите кампания с хаштаг „стабилност и честност“ заля румънския TikTok. Инфлуенсъри качваха видеоклипове, в които казваха какво търсят в бъдещия президент: стабилност, напредък и той трябва да бъде патриот. Не беше посочен конкретен кандидат.
За качването на видеоклиповете с тези послания им е било платено чрез маркетинговата платформа FameUp, която позволява на марките да наемат инфлуенсъри в голям мащаб, за да популяризират продукти. Но Инфлуенсърите твърдят, че не знаят кой е плащал за това. FameUp отказа да коментира за "Би Би Си".
Кристина, инфлуенсър от град Яш, казва, че когато е приела работата, е почувствала, че „няма нищо съмнително в това“. Тя казва, че дълбоко в себе си е осъзнавала, че един от 14-те кандидати за президент вероятно е платил за това, и „просто е смятала, че това е умен подход, а не политическа пропаганда; просто е насърчавала хората да отидат и да гласуват“.
Някои инфлуенсъри не са обозначили публикациите си като платено съдържание. Това е в разрез с правилата на TikTok, където платената политическа реклама е забранена.
Въпреки че в съдържанието не се споменава името на Джорджеску, инфлуенсърите, с които медията разговаря, отбелязват, че под техните видеоклипове се е появил поток от коментари именно в негова подкрепа.
„Веднага след като публикувах видеоклипа, за секунди започнах да получавам десетки коментари. В крайна сметка получих около 300 коментара, всички в полза на независимия кандидат Калин Джорджеску. Бях много изненадан“, разказва пред TikT Ромео Русу, микроинфлуенсър с 25 000 абонати от град Кюстенджа.
Коментарите станаха обект на внимание, след като TikTok съобщи в доклад, че е изтрила повече от 27 000 съмнителни акаунта на фиктивни потребители с коментари, свързани с изборите в Румъния. Все още не е ясно кой стои зад създаването на тези бот акаунти.
Експертите твърдят, че лавината от привидно несвързани видеоклипове и коментари в подкрепа на Джорджеску е била тактика, целяща да заблуди алгоритъма на TikTok и да направи името на политика тенденциозно. Това, от своя страна, би популяризирало съдържанието му в каналите на повече потребители.
Говорител на TikTok заяви пред Би Би Си, че по време на президентската кампания платформата е блокирала милиони опити за измама на алгоритъма, изтрила е стотици хиляди спам акаунти, осуетила е опитите на неизвестни лица да се представят за политически кандидати и е закрила три скрити мрежи за влияние с ограничен обхват.
„Продължаваме да работим в тясно сътрудничество с местните и европейските власти, както и с местните организации, за да подобрим достоверността на информацията за изборите“, заяви ръководството на социалната мрежа.
Несигурността около кампанията продължи и през новата година, докато през януари не настъпи неочакван обрат. Румънската данъчна служба разкри, че кампанията #стабилностиинтеграция е била платена от дясноцентристката Национално-либерална партия (НЛП), която подкрепяше собствения си кандидат на изборите.
В отговор НЛП заяви пред румънски журналисти от информационното издание Snoop, че кампанията им е била открадната, за да подкрепи Джорджеску.
„Кралят на TikTok“
През март влиятелният потребител на TikTok Богдан Пешир беше арестуван за „подкупване на избиратели чрез електронни съобщения“. Пешир е известен в Румъния като „Краля на TikTok“ - статут, който е спечелил, като е награждавал влиятелни хора с подаръци от TikTok - онлайн жетони на стойност истински пари.
Според съобщенията на прокуратурата Пешир е платил над 900 000 долара на повече от 250 влиятелни хора, „за да ги подтикне да използват подаръци от TikTok, за да гласуват за определен кандидат на президентските избори“.
Адвокатите на Пешир отговориха, че „нито едно от даренията, които Пешир е направил на TikTok, не е било за целите на предизборната кампания“.
"Би Би Си" разговаря с Лучиан Елги, музикант и инфлуенсър, който призна, че Пешир му е платил хиляди долари под формата на подаръци за TikTok. Той обаче казва, че е убеден, че всички тези дарения са направени, за да подкрепят музикалната му кариера.
Елги отрича да е промотирал Джорджеску. "Би Би Си" не можа да потвърди тези твърдения, тъй като видеоклиповете в профила на Елги са изтрити, както и видеоклиповете на други инфлуенсъри, на които е платено от профила на Пешир в TikTok.
Елги казва, че съдържанието му не е било свързано с изборите, а с музиката манеле - жанр на попфолка, измислен от румънските роми.
Няколко известни изпълнители от Манеле са обвинени, че са получили плащания от Пешир, за да агитират за Георгеску.
Елги призна, че под съдържанието му е имало много коментари в подкрепа на Джорджеску.
„Беше лудост“, казва той. - На всяка публикация се появяваха коментари от рода на: Джорджеску за президент, Джорджеску за президент!“
Все още не се знае много за обстоятелствата около отмяната на резултатите от първия тур на изборите през ноември миналата година.
В момента текат разследвания в Европейската комисия и във висшите съдилища на Румъния. Макар че румънците са загрижени за предполагаемата чуждестранна намеса, мнозина са възмутени, че все още няма публично достъпни доказателства, които безспорно да доказват руската намеса в изборите.
Разкриването на всички подробности за „операцията за влияние“ и нейните последици е трудоемко и сложно начинание. Разван Лутак, редактор на румънското информационно издание Snoop, се опасява, че постигането на яснота може да отнеме много дълго време.
„В момента разполагаме с тези малки парченца, като пъзел“, казва той. - „Мисля, че може би след година или две ще имаме пълна картина на това защо отмениха изборите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK