В САЩ продължават протестите срещу решението на съда да не повдига обвинения срещу полицая, който през август месец застреля невъоръжен чернокож младеж във Фъргюсън.
В Сейнт Луис, чието предградие е Фъргюсън, протестиращите за няколко часа блокираха движението на централните улици, както и пътя и моста над река Мисисипи, съединяващи града със щата Илинойс.
Полицията е била принудена да използва сълзотворен газ. Оттам посочват, че в Сейнт Луис са били арестувани 21 души, а във Фъргюсън - 61. Повечето от задържаните са обвинение в грабежи и проникване в частна собственост.
Един от ранените е получил огнестрелна рана.
Губернаторът на щата разпореди във Фъргюсън да бъдат изпратени още няколкостотин военнослужещи от националната гвардия. Кметът на Фъргюсън заяви пък по-рано, че силите на Националната гвардия не са се разгърнали достатъчно бързо вчера при началото на размириците и затова ситуацията е станала неуправляема.
Обама осъди насилието
Президентът Барак Обама осъди насилието. Той заяви, че не може да бъде оправдано подпалването на сгради, коли и разрушаването на собственост. „Това са престъпления”, подчерта той, като в същото време изрази съчувствието си към малцинствата, които чувстват, че законът не бива прилаган „еднакво или справедливо”.
Президентът призова всички наскърбени от събитията във Фъргюсън да работят заедно за постигане на промяна, като заяви, че случаят е извадил на яве проблем, какъвто съществува в цялата страна. „Изводът е, че нищо важно или добро в крайна сметка не произтича от деструктивни действия”, каза той.
Протести в цялата страна
В Ню Йорк хиляди демонстранти се събраха на площад „Таймс Скуеър” и прилежащите към него улици. Много от тях бяха с вдигнати във въздуха ртъце и държаха плакати с надпис „Не стреляй”.
Протестиращи затвориха движението по Бруклинския мост. Един от демонстрантите бе задържан, след като е облял полицай с червена боя. Полицията в мегаполиса е в повишена готовност.
Мащабни демонстрации имаше и в Чикаго, Филаделфия, Атланта, Лос Анжелис, Сан Франциско и други градове в цялата страна. По данни на местните медии, вълната от протести е обхванала общо 37 от 50 щати на САЩ.
В столицата Вашингтон протестиращи легнаха на тротоара пред полицейско управление, преструвайки се на мъртви. На гърдите им е имало табелки с надписи „Животът на чернокожите също има значение”. В Минеаполис стотици студенти бойкотираха занятията си, като устроиха демонстрация в университета.
„Пак бих действал така”
Същевременно, американският полицай Дарън Уилсън, който застреля чернокожия невъоръжен младеж Майкъл Браун, каза в интервю за ABC News, че смята действията си за правилни и че ако отново попадне в такава ситуация, той би направил същото.
По думите на Уилсън, той е бил принуден да стреля по Браун, който първоначално е проникнал в автомобила му, а след това е отказал да вдигне ръцете си във въздуха, игнорирайки заповедта на полицая.
Уилсън заяви, че съжалява за смъртта на Майкъл Браун, но подчерта, че действията му в ситуацията са били правилни, тъй като е следвал длъжностните инструкции на полицаите. Освен това той подчерта, че в такава ситуация би стрелял, дори и ако нападателят е бил бял, а не чернокож.
Адвокатите на семейството на убития чернокож младеж Майкъл Браун от своя страна заявиха, че решението на съда е несправедливо.