Бежански лагер в Науру изгоря напълно след пожар, избухнал при бунт, предаде БТА, позовавайки се на информация на световните агенции.

Пожарът избухнал в петък вечерта, унищожавайки всички жилищни сгради, медицински и административни постройки. Оцелели са само трапезариите и зоните за почивка.

Бунтът избухнал след като било съобщено за споразумение бъдещите имигранти, за които бъде преценено, че има основания да получат бежански статут, да бъдат изпращани в Папуа-Нова Гвинея за трайно настаняване. Хората, които не получат бежански статут, ще бъдат изпращани обратно в родните си страни или могат да потърсят убежище в трета държава.

За участието си в безредиците и в причиняването на пожара са задържани 125 бежанци, като на 58 от тях са повдигнати обвинения.

Останалите 420 бежанци ще бъдат прехвърлени във втори лагер, който в момента се строи в друга част на малката островна държава с население едва 10 000 души. Засега емигрантите живеят в палатки.

Според предварителни данни щетите се равняват на около 60 милиона автралийски долара (55 млн. щатски долара).
Австралия се зарече да повдигне обвинения срещу иранските бежанци, оглавили бунта. „Фактът, че хората са в център за задържане, не ги изключва от обхвата на наказателното право на страната, в която пребивават,” каза австралийският министър на имиграцията Тони
Бърк.

До 1968 г. островът бе съвместно владение на Австралия, Великобритания и Нова Зеландия. Австралия плаща на Науру и Папуа-Нова Гвинея за подслоняването на имигранти, опитващи се достигнат австралийските брегове с лодки. Към бежанските лагери в Науру се насочват лица, задържани за нарушаване на имиграционните правила, които след това биват депортирани или получават убежище в Австралия.

През 2013 г. над 15 000 души са опитали да стигнат Австралия по море, като една трета от тях са иранци.