Германия може да се справи с разходите по бежанската криза, без да рискува балансирания си бюджет, заяви днес ръководителят на германската централна банка „Бундесбанк” Йенс Вайдман, цитиран от Ройтерс.
„Въпреки цялата несигурност в момента не виждам причина да се откажем от изравнения бюджет”, каза Вайдман за в. "Тагесшпигел".
През 2014 г., Германия постигна изравняване на бюджетните приходи и разходи за първи път от 1969 година.
Германия понесе по-голямата част от най-тежката бежанска криза, засегнала Европа от края на Втората световна война и само тази година очаква между 800 000 и 1 милион кандидати за убежище.
Миналата седмица министърът на финансите Волфганг Шойбле посочи, че страната ще има балансиран бюджет и през 2015 година, но за 2016 г. бе по-предпазлив, отбелязвайки несигурността около броя на кандидатите за убежище, който могат да пристигнат в Германия.
Вайдман предупреди за опасностите от евентуално смекчаване на бюджетните правила на ЕС, посочвайки, че Пактът за стабилност и растеж вече е приспособен към случаи на големи и неочаквани тежести върху отделни страни.
„Бежанската криза може да бъде овладяна, само ако Германия успее да интегрира бежанците, които останат, включително чрез въвеждането им на трудовия пазар. В резултат бежанците могат да допринесат за смекчаване на демографската ни криза, но няма да я решат”, каза централният банкер.
Според Марийн Декерс, главният изпълнителен директор на германския фармацевтичен гигант Bayer, обаче ще бъдат необходими минимум 15 години, докато по-голямата част от търсещите убежище наистина успеят да са независими от държавната помощ и да печелят собствените си доходи.