Командировани в Белгия работници, които печелят по 2 евро на час, това е "напълно неприемливо", заяви белгийският премиер Елио Ди Рупо, представяйки план за действие срещу социалния дъмпинг, предаде Франс прес.

В Европейския съюз компаниите могат да изпращат независими (самонаети) служители в друга страна. Това е възможно благодарение на принципа за свободно движение на стоки, услуги и хора, гарантирано от договорите, което стана още по-подчертано с разширяването на ЕС към страните от Източна Европа, където равнищата на заплатите и на социалната защита са по-ниски от тези в западните страни.

"Свободното движение има много предимства и по никакъв начин не е поставено под въпрос" от Белгия, изтъкна Ди Рупо. Но в сектори като строителството, кланиците, хигиената и товарните пътни превози кралството се сблъсква с много злоупотреби, които застрашават дейността на белгийските компании, според правителството, което се присъединява към исканията на синдикатите и засегнатите от този социален дъмпинг
предприятия.

"Миналата седмица един работодател беше заловен да плаща на 60 португалци по 2,06 евро на час. Това е напълно, напълно, напълно неприемливо", подчерта правителственият ръководител. Въпреки че Европейската комисия иска Белгия да не води сама тази битка, правителството на Елио Ди Рупо одобри "план за действие за борба с измамите при командироването на работници от ЕС", следвайки примера на Франция и Холандия.

"Няма да чакаме европейска директива, за да действаме, при положение, че нашата икономика", отбеляза държавният секретар за борбата с измамите Хендрик Богарт. При все това по думите му Белгия ще продължи да настоява за съвместни действия на страните от ЕС.

Белгийският план предвижда "целенасочени проверки от специализирани екипи" от инспектори, по-добре координирано наказателно преследване и по-тежки финансови санкции. Борбата със социалния дъмпинг ще бъде включена в борбата със съсредоточаването на вредни явления в някои квартали като трафика с коли, оръжие и наркотици, данъчните измами, прането на пари или проституцията.