Белгийският държавен секретар по убежището и миграцията Тео Франкен съобщи, че отнема правото на пребиваване на имама на централната джамия в Брюксел. Имамът е гражданин на Саудитска Арабия.

Разполагаме с много ясни данни, че имамът е салафит, изключително радикализиран, консервативен и опасен за нашето общество и за националната сигурност, коментира Франкен. Контролът над финансирането на джамиите в Белгия е държавен приоритет и ще бъде затегнат, добави държавният секретар в интервю за национална медия. Франкен заяви, че Белгия няма проблем с исляма, а с радикалния ислям и със салафизма.

Саудитска Арабия е стопанин на централната джамия в Брюксел с дългогодишен договор. Общо в Белгия джамиите са 320, от тях 70 са в Брюксел, а в около 10 на сто от общия брой се проповядва салафизъм, сочат официални данни. Броят на джамиите в Белгия, където се проповядва салафисткия прочит на исляма, включително идеята за джихад, е нараснал двойно от 2001 г. насам. От 70-те джамии в Брюксел едва 13 са признати за официални храмове от държавата.

През юни Федералният парламент на Белгия прие резолюция за преразглеждане на отношенията с Рияд. В документа се призовава за "задълбочен размисъл" по дипломатическите, търговските и другите връзки със Саудитска Арабия. Резолюцията съдържа призив федералните власти да прекратят продажбата на оръжие за Рияд.

Въпросът за отношенията между Саудитска Арабия и Белгия доби особена чувствителност покрай миналогодишните атентати в Брюксел. Това бе свързано със съмненията, че в джамията се проповядва радикален ислям, възприет за държавна политика в Саудитска Арабия.

По официални данни Саудитска Арабия е най-големият вносител на оръжие в света, а Белгия е най-големият европейски износител на военно леко стрелково въоръжение. Годишно белгийските оръжейници печелят около един милиард евро, като 60 на сто от производството им бива изнасяно за Саудитска Арабия. Валонският оръжеен комплекс осигурява работа на 15 хиляди семейства и е основна част от местната икономика.