Преди около седмица проливен дъжд падна в Босна и Херцеговина, което доведе до свлачища и неочаквани наводнения. Най-малко 20 души загинаха.

В допълнение към щетите за милиарди долари на инфраструктурата на страната, сега има заплаха от екологична катастрофа. Причината е, че Неретва - 225-километрова река, която привлича много туристи със своята изумрудено синя вода, сега е тъмнокафява и пълна с боклуци.

Заради дъждовете тонове боклук са отнесени в реката. Във водите ѝ плуват пластмаса, автомобилни гуми, строителни материали, домакински предмети и много отломки.

Босна и Херцеговина няма функционираща система за управление на отпадъците. На практика всичко се изпраща несортирано на депата или се изхвърля в природата, което води до „силно токсичен коктейл от отпадъци“.

Според експерти боклукът образува покривка с дебелина около метър, като съществува риск от замърсяване на Адриатика край хърватския бряг. Според хърватския всекидневник “Слободна Далмация” жителите вече се оплакват от силна миризма.

Неретва извира на юг от планината Зеленгора, която се намира в югоизточната част на Босна и Херцеговина. Оттам реката криволичи към Мостар - град с около 115 000 жители. Неретва преминава през Хърватия в последните си 22 километра и след това се влива в Адриатическо море - популярен ваканционен регион в цяла Европа.

 

Снимки: @jfgino/X

Спасители от Хърватската планинска спасителна служба (HGSS) преминават с надуваеми лодки през масата боклук - повече от седмица след проливните дъждове, все още търсейки изчезнали хора.

Един от спасителите коментира пред местните медии, че животът им е застрашен.

Снимки: @jfgino/X

„Опасно е. Остри предмети могат да повредят лодката, а газови бутилки, които могат да експлодират, също често се появяват сред боклука“, казва той.

В момента спасителите в страната се опитват да използват багери, за да извадят възможно най-много отпадъци от реката. Язовир все още гарантира, че килимът от отпадъци не достига до Мостар и Адриатика.

Снимки: @jfgino/X

Но времето е от решаващо значение, експертите се опасяват, че натискът върху язовира ще стане твърде голям и ще трябва да се отворят шлюзовете, след което отпадъците ще тръгнат надолу по течението.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK