В продължение на почти 90 години Америка подкрепя и защитава Европа. А сега Доналд Тръмп реши, че за САЩ е по-добре да бъдат приятели с врага си - Русия на Владимир Путин. Разривът на Новия свят със Стария свят окончателно ще погребе Пакс Американа - следвоенния свят под управлението на САЩ, на който дълго време се противопоставяха Русия и Китай, пише Би Би Си в анализ, цитиран от БГНЕС.

Всичко предвещаваше това, но второто идване на Тръмп придаде на разпадането на Запада главозамайващо ускорение. Експертите дружно погребват трансатлантическия съюз и ни напомнят, че именно той позволи на Америка в продължение на десетилетия да изгради модерна империя, равна на Римската и Британската империя.

Те предричат пълен крах на „американския свят“, ако Тръмп окончателно обърне гръб на европейските съюзници и лепне етикет на Путин да управлява в източните земи.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Това няма да е добре нито за Европа, нито за самата Америка. Десетилетията на техния съюз помогнаха на САЩ да се превърнат във водеща световна сила, а на Европа да се възстанови от войната и да обедини близо три дузини държави в най-големия политически и икономически съюз на планетата. Тръмп няма нищо против да унищожи всичко това в името на „величието на Америка“.

Сякаш по заповед на Кремъл и Китай

Тръмп действа дръзко под лозунга „Америка на първо място“. В това е проблемът, предупреждават историци, икономисти и коментатори.

„За съюзниците на Америка в Европа идеята за Пакс Американа винаги е била нещо повече от груба сила“, напомня Марко Оверхаус от Германския институт за международни отношения и сигурност (SWP).

„Американският свят“ се основава на три стълба: 1) международни организации и съюзи, в които всички страни имат равни права, 2) икономическата отвореност на самите САЩ и 3) споделени либерални демократични ценности. Тръмп не крие, че пренебрегва всички точки от този списък. Ето защо завръщането му в Белия дом „заплашва окончателно да разруши основите на Пакс Американа“, пише Оверхаус.

Тръмп не просто изолира САЩ, разкъсва съюзи и договори, затваря граници, ограничава търговията, заклеймява либералите и атакува демократичните институции: съдилища, преса, парламент. Той дава приоритет на грубата сила, подкопава меката сила, заплашва приятели (Европа, Украйна) и дори съюзници от НАТО (Канада, Дания).

Според американския икономист Пол Кругман щетите вече са необратими.

„Престанахме да уважаваме бившите си съюзници. И на нас престанаха да се доверяват. Губим приятели. А това ни прави слаби“, пише той. 

Дори най-богатата и мощна сила в света ще загуби, ако бъде оставена сама, смята Кругман.

„Сега Америка се нуждае от съюзници дори повече, отколкото по време на Студената война. Защото тогава американската икономика беше с една идея по-голяма от тази на основния ни враг“, пише той.

Новият враг на САЩ, Китай, е много по-богат от предишния враг, СССР. Икономистът Кругман отбелязва, че в съюза на САЩ с Европа икономиката на „свободния свят“ е по-мощна от руско-китайската „ос на автокрацията“. Но ако Америка окончателно скъса с Европа, автокрациите ще бъдат главната икономическа - а оттам и военна - сила на планетата.

„Така че сега съвсем не е моментът да се караме с другите демокрации и да разрушаваме репутацията на Америка като надежден партньор“, предупреждава Кругман.

Тръмп действа сякаш по заповед на враговете на САЩ, чуди се той.

„Събитията се развиват така, сякаш Китай и Русия по някакъв начин са успели да поставят на най-високите нива на американската власт хора, които се стремят да подкопаят позициите на Америка в света“, пише той.

Как защитата на Европа укрепи позициите на САЩ в света

След Втората световна война Съединените щати нямаха военни или икономически съперници извън съветския блок. Американците можеха да претендират не само за Гренландия, но и за всяка земя в Европа и Япония.

„Лидерите по онова време обаче бяха по-изтънчени. Те осъзнаваха, че Америка се нуждае от проспериращи съюзници, а не от нови територии“, напомня Кругман. Така че САЩ помагат на всички, включително и на неотдавнашните си врагове Германия и Италия.

Съюзите и откритостта позволиха на Америка да заеме ключово място в света, да спечели Студената война и да се превърне във водеща военна и икономическа сила на планетата.

„Американските съюзи поддържат стабилността в регионите, които Вашингтон не може да пренебрегне, като по този начин допринасят за климата на мир, в който Америка и нейните партньори могат да процъфтяват“, казват американските експерти по сигурността Питър Фивър и Хал Брандс.

Те анализираха ползите и загубите за САЩ от поддържането на Пакс Американа и стигнаха до заключението, че ползите далеч надхвърлят разходите. Друг е въпросът, че за политиците е по-лесно да критикуват скъпоструващите за САЩ съюзи, отколкото да обяснят ползите на избирателя.

„Опасностите и рисковете, присъщи на съюзите на САЩ, са в повечето случаи очевидни и интуитивни, докато ползите често са косвени и често се изразяват в това, че нещо лошо НЕ се случва. Така че те са по-трудни дори за описване, камо ли за измерване“, се казва в тяхна статия за бюлетина на Военния колеж на армията на САЩ.

Тръмп е един от тези, които смятат, че европейските съюзници печелят от Америка, и изисква от тях да пестят.

Брандс и Фивър обаче са изчислили, че САЩ всъщност печелят три пъти повече от съюзите, отколкото харчат. И не става въпрос само за пари.

Съюзи като НАТО досега позволяваха на Америка да изглежда по-силна, отколкото е в действителност. Да, САЩ имат най-мощната армия, но един съюз е по-евтин и по-добър. Брандс и Фивър го сравняват с обигран срещу набързо сглобен спортен отбор. Благодарение на съюзниците САЩ спестяват пари за военни бази далеч от родните брегове и за разузнаване.

Колкото по-силни са военните връзки със съюзниците, толкова по-силни са и икономическите връзки. В продължение на десетилетия ролята на защитник позволява на американците да извоюват търговски преференции от европейците. А принадлежността към един и същ съюз гарантира стабилност и предотвратява разпадането на отношенията, дори когато политиците се карат жестоко.

„С други думи, съюзите не толкова натоварват, колкото укрепват Америка. Защитата на съмишленици прави единствената суперсила в света още по-ефективна и влиятелна“, пишат Брандс и Фивър.

„Защитата на слабите винаги е била средство за политическо влияние, търговска печалба (особено от продажбата на оръжие), достъп до военни съоръжения и осигуряване на легитимност на съвместните военни операции“, съгласен е Бруно Тертре от Френската фондация за стратегически изследвания (FRS).

Приятелството на САЩ с Европа преди Тръмп намаляваше и общото напрежение в света, тъй като колективната сигурност възпираше потенциалните агресори. Достатъчно е да припомним, че Русия нападна Грузия и Украйна, но не и балтийските държави, членуващи в НАТО.

Готовността на САЩ да се притекат на помощ на съюзниците помогна и на каузата за неразпространение на ядрените оръжия. В Европа само Франция и Великобритания имат такива. Ако Тръмп откаже да гарантира мира в Стария свят, Германия, Италия и други развити страни ще се замислят за бомба. Техните ресурси ще бъдат използвани не за подобряване на живота на гражданите им, а за превъоръжаване, както в Северна Корея.

Досега Европа е била пощадена от тези разходи благодарение на отбраната на САЩ.

Как „американският свят“ осигури просперитета на Европа

„Съединените щати не само защитиха Европа от съветската заплаха, но и гарантираха мира в самата Европа“, пише историкът Бенджамин Роуд от Международния институт за стратегически изследвания (IISS). „Вашингтон не изпълнява тази роля безкористно. Американците смятаха за най-важен приоритет за себе си запазването на Западна Европа като част от свободния свят и предотвратяването на нова война на континента“.

Благодарение на американските гаранции Франция и Великобритания съжителстват мирно със Западна Германия непосредствено след войната и не се противопоставят на нейното обединение след разпадането на съветския блок.

„Европа се радваше на много от предимствата на наличието на защитен хегемон, но без традиционните съпътстващи недостатъци на тиранията или териториалните отстъпки“, пише Роуд.

Сега европейците ще трябва да се примирят с новата реалност.

„Тръмп играе игра с нулева сума“, описва сложността на ситуацията Кругман. „Ако живееше в онази епоха, той вероятно щеше да нарече авторите на плана за следвоенно възстановяване на Европа - Хари Труман и Джордж Маршал – идиоти“.

Европейските лидери се подготвят, но ситуацията е тревожна, предупреждава Бенджамин Роуд. Трите дузини европейски държави се различават значително по население, въоръжение, икономика и идеология.

„Устойчивостта на Европа при такова разединение е дадена от американския Левиатан“, пише Роуд.  „Но ако той се саморазгърне в рамките на няколко месеца, а не на години или десетилетия, не е ясно какво ще направят европейците, за да подкрепят успокоителната реторика“.

Те имат слаби армии, нисък икономически растеж, високи социални разходи и застаряващо население. Парите вече са недостатъчни, а сега спешно трябва да се превъоръжат. Пряк път към криза - икономическа и политическа.

Род сравнява случващото се с Европа преди Тръмп с краткия 80-годишен период на Пакс Романа в края на Римската империя, който историкът Едуард Гибън нарича най-щастливия и проспериращ в човешката история.

Ако Гибън беше живял още няколко века, той щеше да преразгледа оценката си, смята Род.

„Ролята на Съединените щати като гарант на сигурността позволи на Европа да преживее период на относително единство, сигурност и свобода, чието щастие и просперитет далеч надминаха тези от второто столетие. Може би нашите далечни потомци, подобно на Гибън, ще смятат 80-те години Пакс Американа в следвоенния период - и особено в периода след Студената война - за краткотрайно отстъпление от дългата история на кръвопролитията в Европа, а самия златен век - за отдавна изгубен.“

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK