Руският технологичен предприемач Павел Дуров е основал няколко изключително популярни социални мрежи, както и криптовалута. Натрупал е състояние от милиарди. Многократно се е сблъсквал със закона – както в Русия, така и по света.
Малко преди неговия 40-и рожден ден „руският Зукърбърг“ беше арестуван във Франция.
Роденият в Санкт Петербург мъж става известен още като много млад. Тогава Дуров основава социалната мрежа VKontakte, която е насочена основно към руско-говорящи потребители. Така той побеждава Фейсбук в надпреварата кой ще овладее бившия Съветски съюз.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
След множество скандали с руските власти, както и съдебни битки за собственост, Дуров продава дяла си в социалната мрежа и създава „Телеграм“ – изключително популярното приложение за комуникация. То бързо набира сила в Русия и бившите съветски републики, като в същото време е изключително критикувано, че няма никакъв контрол на екстремното съдържание.
На този фон Дуров остава мистериозна фигура. Той рядко дава интервюта, като понякога пуска енигматични съобщения в канала си в „Телеграм“. Като самопровъзгласил се либертарианец, Дуров винаги е подкрепял пълната конфиденциалност и криптирането на разговори онлайн. Той категорично отказва да въведе модератори в „Телеграм“, които да следят какво точно се публикува в каналите на социалната мрежа.
39-годишният Дуров беше задържан във Франция по обвинения за престъпления, извършени в „Телеграм“. Сред тях са измама, трафик на наркотици, кибер тормоз и организирана престъпност.
Как се стигна до тук?
През 2006 г. като току що дипломиран студент от университета в Санкт Петербург, Дуров създава VK. Социалната мрежа бързо набира потребители макар нейният създател да остава в сенките.
През 2012 г. Дуров засипва миновачите по улица в Санкт Петербург с парични банкноти – хвърля ги от офиса си в една от най-популярните исторически сгради в града. Когато започват протестите срещу Владимир Путин през същата година, Дуров за пореден път става герой, като отказва да спре каналите в „Телеграм“, в които се организират протести.
Малко след това Дуров си навлича проблеми като отказва да предостави личните данни на потребители на Кремъл. Тогава той продава дяла си в социалната мрежа и напуска Русия през 2014 г. Тогава той обявява напускането си от социалната мрежа със снимка на делфини и слоган „Довиждане и благодаря за рибата“ – фраза, позната от романа „Пътеводител на галактическия стопаджия“.
Дуров разработва „Телеграм“ заедно с брат си Николай докато пътува от държава в държава и така приложението става факт през 2013 г.
Мъжът се установява в Дубай, където получава гражданство за карибския архипелаг Свети Китс и Невис. През август 2021 г. става френски гражданин с тайна процедура, за която официалната власт в Париж все още мълчи.
Междувременно „Телеграм“ се радва на космически успех. Приложението гарантира индивидуалните свободи на потребителите, отрича цензурата и защитава самоличността на своите ползватели. Тази комбинация прави „Телеграм“ изключително популярен сред про-демократични протестиращи по света – от Хонконг до Иран, Беларус и Русия.