Ако Шотландия стане независима държава, на нея ще й бъде изключително трудно да стане част от Европейския съюз. Това заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу пред Би Би Си. Той се мотивира с необходимостта Единбург да получи одобрението на всички останали страни-членки.
Шотландският финансов министър определи коментара на Барозу като „абсурден”. На 18 септември неговите сънародници ще решат на референдум дали да се отделят от Великобритания.
Ще извървят целия път
„В случай, че от настоящ член (на ЕС-б.р.) се обособи нова държава, тя ще трябва да кандидатства”, посочи Барозу. Той посочи, че влизането в ЕС минава през съгласието на останалите членки.
Според Барозу настоящият случаи в голяма степен е сходен на този с Косово. Най-младата европейска държава се отдели от Сърбия през 2008 г., но все още не е признато от Испания. Според председателя на ЕК, това показва, че е ”много трудно, ако не и невъзможно” новопоявила се страна да влезе в съюза.
От 40 години сме в ЕС
Финансовият министър Джон Суини реагира гневно на думите на Барозу. Според него сравнението с Косово е неподходящо, защото няма изгледи никоя страна-членка да наложи вето върху приемането на страната.
Той специално посочи, че испанският външен министър е заявил, че ако процесът на отделяне е уговорен между Шотландия и Великобритания, страната му няма да коментира въпроса.
„Шотландия е член на ЕС от 40 години – ние вече сме част от него”, категоричен бе финансовият министър. Той категорично отхвърли информациите, че Единбург ще въведе еврото.