Ако още споделяте с мен надеждата, тогава искам вашия глас … ако споделяте всичко, което преследваме като цели – вашият глас трябва да бъде чут. Искам да гласувате ноември. Никога не съм казвал, че ще е лесно … Пътят е тежък, но води към по-добро място … Ние сме американци,не се отказваме, помагаме си в трудни моменти и продължаваме да гледаме към целта.
С тези думи американският президент Барак Обама завърши речта, с която прие номинацията на своята демократическа партия за кандидат за още един мандат в Белия дом. Изказването на Обама беше и завършекът на тридневната конвенция на демократите в Шарлот, щата Северна Каролина.
В обръщението си към делегатите и гостите на конвенцията, както и към милионите американци, президентът на САЩ наблегна на постиженията на икономическата политика, водена от неговата администрация на фона на икономическата рецесия, с която светът се сблъска през 2008 г.
„Избрали сте ме за президент, не за да ви казвам това, което искате да чуете, за да ви казвам истината. И истината е, че ситуацията не е лесна. Проблемите, натрупани с десетилетия, не се решават само за четири години … Но решение има и затова аз съм кандидат за втори мандат”, заяви Барак Обама.
Американският президент изтъкна постиженията на неговото управление във важните за американското общество области като общата система за здравеопазване и социалната политика и важността от продължаване на усилията в тези посоки.
„Това е изборът пред нас”, ако искаме да успеем заедно, да създадем едно по-добро общество, заяви Барак Обама.
Американският държавен глава обърна особено внимание на необходимостта от подобряване на достъпа до образование за всички американци, като даде за пример персоналните истории на себе си и съпругата си Мишел.
Външната политика
„В свят на промени ви предлагам една утвърдена външна политика” за следващите 4 години, подчерта Барак Обама. Той изтъкна изпълнението на две от предизборните си обещания от 2008 г. – да сложи край на войната в Ирак и да ликвидира лидера на терористична мрежа „Ал Кайда” Осама бин Ладен.
Барак Обама нападна директния си опонент Мит Ромни, който „е нов във външната политика” за международната му обиколка през юли, съпътствана от дипломатически и медийни гафове.
„Човек, който казва, че Русия е нашия най-голям геополитически враг е човек, който живее в място спряло някъде в Студената война”, заяви Барак Обама. Със следващото си действие той дори успя да обиди вечните ни съюзници в Лондон (бел. ред. – по повод коментарите на Мит Ромни за подготовката на британската столица за Олимпийските игри), подчерта още президентът на САЩ.
Конвенция – ден последен
Речта на Барак Обама беше предшествана от истинска политическа и артистична палитра, като сред най-интересните изпълнения бяха тези на Mary J. Blige и Foo Fighters. От името на младите американци пред делегатите говори актрисата Скарлет Йохансон, а малко след нея за правата на младите се застъпи и телевизионната звезда Ева Лонгория.
Истински фурор на конвенцията направи вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън, когото делегатите по-рано номинираха гласово единодушно, без формален вот, за втори мандат на поста. Байдън държа над 40-минутно емоционално изказване, което изненада свикналите със спокойния му тон.
Сред най-запомнящите се реплики на втория по важност човек в Америка бяха:
„Баща ми би гласувал за Барак Обама, ако можеше (относно „спасяването на американска автомобилна индустрия и запазването на 1,1 млн. работни места” от президента Барак Обама)
„Bane Capital” не е начинът, по-който се управлява държава” (по повод професионалния опит на Мит Ромни като директор на непопулярен инвестиционен фонд)
„Осама е мъртъв - „Дженеръл моторс” е жив!”