Ликвидирането на сирийския химически арсенал трябва да бъде контролиран от над 100 експерта на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) и ООН, призова генералният секретар на Световната организация Бан Ки-мун, в писмо до 15-те държави-членки на Съвета за сигурност.
Агенция Ройтерс цитира извадки от писмото, в което генералният секретар на ООН обяснява, че мисията ще се проведе в три фази: първата вече е започнала преди два дни с унищожаването на снаряди и ракети; втората включва унищожаването на самите отровни вещества и инсталациите за тяхното изготвяне; третата е свързана с проверка на пълното унищожаване на арсенала.
„Третата фаза ще е най-трудна и ще представи най-много предизвикателства”, пише в писмото на Бан Ки-мун.
„От 1 ноември 2013 г. до 30 юни 2014 г. съвместната мисия ще трябва да помага, наблюдава и проверява унищожаването на една комплекса програма за химическо въоръжение, включваща многобройни обекти, разположени върху цялата територия на една страна, която се намира в кървав конфликт”, пише генералният секретар на ООН, като припомня, че става въпрос за „1 000 тона газове, химикали и прекурсори”.
„Съвместната мисия трябва да се развие, за да достигне ефектив от 100 души, идващи както от ОЗХО, така и от ООН”, настоява Бан Ки-мун.
Генералният секретар възнамерява също така да назначи „специален координатор”, който да наблюдава операциите и същевременно да служи за свръзка между ОЗХО, ООН и сирийските власти.
Очаква се предложенията на Бан Ки-мун да бъдат разгледани от Съвета за сигурност на ООН в рамките на седмицата.