Агенции за набиране на персонал предлагат практически съвети на българските имигранти как да се възползват от социалната система, когато пристигнат във Великобритания след 1 януари, пише „Дейли телеграф", без да изневерява на антиимигрантската си реторика и в навечерието на отпадането на трудовите ограничения за българи и румънци.
Специално са основани агенции, които да помогнат на хората от една от най-бедните страни в Европа да се възползват от щедрата британска социална система, подчертава вестникът. Очаква се на 1 януари във Великобритания да започнат да пристигат хиляди имигранти от Българи и Румъния, се уточнява в публикацията.
Според „Дейли телеграф" повечето от тях ще си търсят работа, но ще има и такива, които ще се стремят да се възползват максимално от социалните помощи, които им се предлагат. С вече сложната система и правителство, което заплашва да наложи още по-сериозни ограничения, безскрупулни агенции започнаха да се рекламират, че предоставят съвети за желаещите да се възползват от системата.
Консултациите са в замяна на част от приходите от социалните помощи. Горещи линии със съвети за имигранти открито се хвалят със способността си да помагат на имигрантите да получават социални помощи - фирма в Мидълсекс твърди, че има 100% успеваемост, пише всекидневникът.
„Дейли телеграф" цитира Александра Джонгова, собственик на редовна агенция за набиране на персонал в София, която казва, че са й известни фирми, създадени специално за да помагат на новопристигналите да се справят със системите за жилищното настаняване и детските надбавки, вместо да си търсят работа.
Джонгова, която всяка година помага на 300 българи да си намерят работа във Великобритания, подчертава, че опитващите се да се възползват от системата са много малка част от тези, които ще се насочат към страната.
Според нея веднага след 1 януари няма да има голям приток от мигранти във Великобритания, а мнозина ще изчакат до пролетта, когато ще има по-голямо предлагане на сезонни работни места за квалифицирани работници.
Вчера признаците за голям брой хора, които се възползват от не толкова строгите закони, беше очевиден на софийската автогара. Всички автобуси за Лондон до 9 януари бяха изцяло пълни, въпреки 42-часовото пътуване. Десетки млади българи са платили 110 английски лири за билета до станция Виктория в Лондон, пише „Дейли телеграф".
Вестникът допълва, че на 29 декември все още е имало места за полетите на „Изиджет" и „Уизеър" от българската столица до различни лондонски летища, макар че след 1 януари, когато отпадат ограниченията, цените ще се вдигнат.