Всяка година на 8 март в Покровският манастир в Москва в светата обител идват хиляди вярващи от цяла Русия, за да се поклонят пред света Матрона Московска. Тази година празникът в храма беше различен, предаде специалният пратеник на bTV в руската столица – Кристина Баксанова.

Богослужението извършиха двама патриарси- руският Кирил и българският Неофит.

Те почетоха паметта на светицата и на новопровъзгласения св. Серафим Софийски Чудотворец.

Двамата светци са родени в една и съща година. Духовните им мисии са сходни, заедно завършва и земният им път.

Един от посетителите тази година – Владимир, разказва, че е посетил манастира, заради децата си. „Искаме да се помолим за здраве, за благополучие на семейството . Знаем, че Матроната е обичала цветя и затова ѝ носим цветя, за да я почетем и да се преклоним пред иконата”, споделя той.

Много от посетителите имат лична история, свързана с Матроната. По думите на Надежда, светицата ѝ спасила живота през 1998 г. „Пътувахме с колата. Нападнаха ни маскирани с оръжие и ни ограбиха. В себе си имах книга на светицата и от сърце ѝ се молих да ни спаси всички. Слава Богу пощадиха ни”, разказва тя. Скоро след това хванали бандитите. От тогава Надежда винаги носи икона със светицата в себе си и ѝ се моли.

Игуменката на манастира – майка Теофелия, разказва, че Матрона Московска се ражда сляба. Майка ѝ искала да я остави в детски дом – тя четвърто дете в семейството . Но на сън на майка ѝ се явява бял гълъб със затворени очи и я попитал защо иска да даде момичето си в приют. Когато се събудила жената казала на мъжа си, че се е отказала от решението си.

Още дете светицата започна да цери, да върши чудеса и да предрича събития.

Много хора я търсят за помощ. Въпреки че липсата на зрение, тя описвала в детайли външния свят.

След Октомврийската революция, режимът я преследва. Изгонена от родното си място, тя се установява в Москва. Властите я заплашват с арест.

Заради чудесата й, през 1997 г. Руската църква я канонизира. Мощите ѝ са пренесени в Покровския манастир. Много вярващи ѝ пишат писма с молба за помощ. Така както вярващите пишат писма до св. Серафим в Руската църква в София.  

„Има нещо общо между св. Серафим и блаженната Матрона. Те са били близко до хората. След смъртта и на единия и на другия, народът не престава да почитата светите им имената и местата, където са живеели. ..Затова съм щастлив, че общото провъзгласяване на св. Серифам се състоя точно днес в деня, в който почитаме паметта на блаженна Матрона Московска”, заяви Н.Св. Патриарх Кирил Московски и на цяла Русия .

Н.Св. патриарх Неофит пък призова към братолюбие между двата народа.

На общото богослужение присъства и Симеон Сакскобугготски. По време на цар Борис Трети и на неговия кръстник руския цар Николай Втори св. Серафим извършва своята духовна мисия в България. Тази връзка бе припомнена с царски подарък

„Това е една икона на св. Никола подарена от император Николй Втори, като кръстник на цар Борис и която си е била в София и то в неговата стая. Майка ми като си тръгнахме я взе, защото държеше специално на нея. Иконата отиде с нас в Египет. От Египет – пет десетилетия в Испания. През 2000 г. мама беше починала, аз я донесох във Врана и там я съхранявахме. Сега като стана дума за това посещение си помислих, че всъщност е редно донякъде и като знак на уважение – да се върне тук, където е тръгнала преди 100 години. Затова я подарих на Н.Св. Патрирах Кирил и усетих, че наистина много го зарадва”, коментира Симеон Сакскобугготски.

След София, и в Москва за първи път българската и руската църква извършиха съвместна прослава на светец.

„Св. Серафим, който е духовен мост ни събра. Особено в едно време, в което ние сме свидетели на различни прекроявания на политическите територии на географската карта. Това, което ни обединява е Христос, защото ние сме православни църкви”, коментира Западно и Средноевропейски митрополит Антоний.

В катедралния храм „Христос Спасител" руският патрирах говори за нов дух в християнството след срещата му в Куба с папа Францис. А българският партирах Неофит бе одостоен с приз за приноса му в диалога между православните народи.

В словото си българският патрирах Неофит припомни християнските ценности и отправи своите послания.

„Най-важната мисията на църквата в този свят си остава тази- да ражда небесни жители. Защото каква полза от църква, която е богата, силна, влиятелна в обществото, популярна, ако хората не се спасяват в нея...Нека всички участници в обществените процеси според званието и силите си и особено онези от нас, на чийто плещи е възложена повече власт и отговорност да мислим и да помним, че пред Божието лице са делата, мислите и привилегиите ни и пред Него, пред Божия съд ще даваме отчет за тях. А комуто много е дадено и много ще се иска. И комуто много е поверено, от него повече ще се изисква”, коментира Н.Св. патриарх Неофит.

През юни на остров Крит ще се състои и събор на всички православни църкви.