За хиляди българи пътят към Великобритания започва от третия етаж на анонимна сива сграда на две крачки от Националния стадион в центъра на София, съобщава британският таблоид "Дейли Мейл" в обширен репортаж от българската столица.
Тук, през изрисуван с графити вход и след множество стълби нагоре, се намира офисът на Даниел Калинов, любезен бизнесмен с късо подстригана коса, голям часовник и бюро, покрито със строго изглеждащи писма от вътрешното министерство на Нейно Величество, пише още изданието, цитирано от БГНЕС.
30-годишният Даниел е изпълнителен директор на агенция, която всяка година помага на стотици граждани от най-бедната държава членка на ЕС да си намерят нова работа и да започнат нов живот във Великобритания. "Осигурявам мечта. За някои клиенти тази мечта е да живеят във Великобритания завинаги. За други тя е да отидат там, да останат няколко години и да се върнат богати. И тези мечти наистина се осъществяват, а ние им помагаме да ги започнат", казва Даниел на чаша кафе.
В добра година Даниел, който се занимава с тази търговия от 2005 г., изпраща около 1000 българи във Великобритания. Той взема такса за намиране на британски работодател и печели допълнителни пари от уреждане на пътуването, настаняването и имиграционните документи за клиентите си. От успешно пласиране компанията му, чийто офис се намира в бивш тристаен семеен апартамент от времето на комунизма, печели между 100 и 300 паунда. "Намираме работа на хората във Великобритания, свързана с чистене, поддържане на къщата, работа на бар и в хотели. Те са наемани да се грижат за възрастни хора и да берат зеленчуци на полетата ви. С други думи правят неща, които британските работници вече не искат да правят", казва Даниел.
Сега той е изпълнен с надежда. Откакто Дейвид Камерън дойде на власт през 2010 г., обещавайки да намали нетната миграция във Великобритания под 100 000 души, британската Гранична служба затрудни достъпа на българите до работа във Великобритания. Получаването на "жълта карта", документът, който позволява на клиентите му да се присъединят към работната сила на Острова, постепенно става все по-трудно и може да отнеме на Даниел до 18 месеца. В резултат на това агенцията му очаква да изпрати сравнително скромните 300 клиенти във Великобритания тази година. Но от следващия януари всичко се променя.
Според директивите на ЕС за свобода на движението всички 29 милиона граждани на България и съседна Румъния, които се присъединиха към ЕС през 2007 г., в крайна сметка ще получат неограничени права да живеят и работят във Великобритания. Стотици хиляди се очаква да пристигнат в страната на вълна, подобна на тази след присъединяването на Полша през 2004 г. И Даниел ще се възползва, за да печели пари от това.
"Познавам работодатели във вашата страна, които искат да наемат само източноевропейски работници", казва бизнесменът пред "Дейли Мейл". "Те няма да наемат британци. Те казват, че младежите са станали мързеливи и не искат да работят усилено. Това е добре за моя бизнес", допълва той. Според Даниел амбициозните българи ще бъдат инжекция за британската икономика - работливи, плащащи данъци и решени да се усъвършенстват в чужда страна, чиято работна сила е станала бездейна след продължаваща с поколения зависимост от социалните помощи.
Поради това дори без облекчаване на ограниченията 50 000 българи вече са се установили във Великобритания. "Британците могат да получават 500-600 паунда на месец само от социални помощи с осигурено жилище и всички тези неща. Поради това те се питат защо трябва да работят, за да печелят по 1000 паунда. Но българите мислят по различен начин. Усилената работа е част от нашата култура. Тя ни дава самоуважение", казва Даниел. Това мнение се споделя и от други в това заснежено кътче от Балканите. Но амбициозните работници не са единствените българи, които гледат към британските градове.
Страната е развъдник на организирана престъпност, в която бандите имат равнище на влияние, определено като "уникално" от Европол. Трансперънси Интернешънъл казва, че по индекс на корупция България е по-зле дори от Руанда. Миналия месец, сякаш като доказателство за това, 44-годишният престъпен бос Златомир Иванов, известен като Баретата, беше застрелян от снайперист посред бял ден на стъпалата на Съдебната палата в София. Той е в критично състояние. "Днес бандите упражняват значително влияние върху икономическата дейност в страната", отбеляза Европол в неотдавнашен доклад.
Американска грама, публикувана през 2009 г. от Уикилийкс, отбелязва, че българите живеят в страх от цял ред злокобни мафиотски босове с имена като Черепа и Големия Маргин, които се смятат за недосегаеми от тяхното правителство. Техните империи са построени на основите на печалби от изнудване, наркотрафик и превеждане на хора в Европа, за да работят в секс индустрията или за робски труд. По-късно много от тях започнаха да използват София като база за управление на операции, свързани с хакерство и измами с кредитни карти.
Но независимо от престъпленията, директивите за свободно движение на ЕС са като манна небесна за главатарите на българската мафия. В момента, в който трансграничните ограничения бъдат облекчени още повече, както това ще се случи през януари, тяхната работа ще стане по-лесна.