Икономическият растеж в новите страни членки на ЕС (ЕС11) постепенно се съживява след забавения старт в началото на 2013 г. Това се казва в последния Редовен икономически доклад на Световната банка, съобщи нейният пресцентър.
ЕС11 са 11 държави членки, присъединили се към Общността след 2004 г. - България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
"Растежът в страните от EС11 беше близо до нулата в началото на годината, в условия на намаляващи инвестиции и подтиснато потребление", казва Тео Томас, водещ икономист в регион Европа и Централна Азия на Световната банка и ръководител на екипа за EU11. "Въпреки това, икономическите перспективи се подобриха през годината, тъй като ситуацията в еврозоната се стабилизира, износът тръгна нагоре и вътрешните политики подкрепиха растежа."
В доклада се подчертават разликите в икономическите постижения на страните за първите три тримесечия на 2013 година. Латвия и Литва отбелязват най-високи темпове на растеж не само в EС11 , но и в целия Европейски съюз. Но дори това добро представяне представлява низходяща промяна в сравнение с 2012 г. на фона на спад в частните инвестиции в Латвия и забавяне на износа в Литва.
Растежът в Полша се забави до най-ниските темпове от 2001 г. насам през първото тримесечие на годината, поради спад в инвестициите и потреблението. Растежът в Румъния се дължи главно на стабилните резултати в експортната дейност на автомобилната промишленост, въпреки вялото потребление и свиващите се инвестиции.
По същия начин силният износ подкрепи растежа в България, но все още слабото вътрешно търсене вероятно ще задържи темпа на растеж на българската икономика под средния за региона. Словения и Хърватия, които бяха в рецесия през първите три тримесечия на годината, бяха силно засегнати от спада на вътрешното търсене, докато Унгария отбеляза ръст през третото тримесечие след пет последователни тримесечия на свиване на икономиката.
Пазарът на труда предстои да изпита положителното въздействие на зараждащото се възстановяване, тъй като безработицата остава на най-високите си нива от началото на 2007 г. насам, с особено високи стойности при младежите и нискоквалифицираните работници. В момента около 4,9 милиона в EС11 са безработни, което представлява увеличение от 1,8 милиона в сравнение с исторически ниското ниво, регистрирано през август 2008 година.
В България през този период броят на безработните е нараснал над два пъти, достигайки 449 000, от които 65 000 са млади хора. В доклада се посочва, че ще бъде необходимо засилване на растежа и предприемане на реформи на пазара на труда, за да се намали безработицата в условията на слабо възстановяване.
Докладът EU11 на Световната банка излиза два пъти годишно. Той проследява макроикономическото развитие и реформите в страните и предлага задълбочен анализ на ключови проблеми на политиките.