България не очаква дискриминационна политика от страна на Великобритания по отношение на българските граждани. Това поясни премиерът Пламен Орешарски след приключването на срещата на върха в Брюксел. Противно на очакванията, британският премиер Дейвид Камерън не е поставил въпроса за ограничения достъп до социалната система на Великобритания за българи и румънци.

„Той имаше изказване, което по моя оценка много индиректно засягаше тези въпроси. При темата за разширяване подчерта, че страните членки и ЕС трябва да бъдат много внимателни в преходните периоди на нови страни, които са с доста нисък БВП с оглед на проблеми, които биха създавали”, поясни Орешарски.

„Мисля, че това което се оформя, в никакъв случай не е дискриминационно, така че нямаме основания за пряка критика към техните обсъждания. Надявам се и решенията им да не бъдат дискриминационни”, допълни премиерът.

Разходите на България тази година, свързани с бежанците, са над 25 милиона лева, съобщи пред български журналисти в Брюксел Орешарски. Той отбеляза, че това е повече от получената от Европейската комисия помощ от 5.6 млн. евро. Премиерът припомни, че страната ни е получила и двустранна помощ от Чехия и Словакия. Тези помощи компенсират частично направените разходи.

Премиерът уточни, че темата за миграционните потоци ще бъде обсъдена по-подробно през юни догодина. Структурите на ЕК трябва да продължат да следят миграционните потоци за осигуряване на по-справедливо разпределение на солидарността към страните, които са най-засегнати, посочи той.

„Не мисля, че присъединяването към банковия съюз по- късно би довело до някакви потенциални загуби или пропуснати ползи. По-скоро е доста по-рисково, ако сега се присъединим прибързано”, каза още Орешарски.