През първото тримесечие на 2013 година цените на бензина са се увеличили в 24 държави в Европа. Най-висок е ръстът в Кипър – 5,2%.
В България цените на бензин А95 са се увеличили с 4,4% , а във Франция с 4,1%, предаде Прайм-ТАСС, позовавайки се на данни, изготвени от експерти.
Горивата са поевтинели в шест европейски страни, като най-много се е понижила цената на бензина в Унгария – с 1,3%. Най-много бензин за една средна работна заплата могат да закупят гражданите на Люксембург – 2300 литра на месец. Най-малко могат да купят българите – едва 213 литра.
Най-скъпото дизелово гориво се продава в Норвегия, Великобритания и Италия, показват още експертните данни.
Масовото гориво А95 от януари до март е поскъпнало с 15 стотинки на литър. Това ни нареди на челно място по поскъпването на горивата в Европа, заедно с Кипър и Франция.
Тези дни обаче се наблюдава поевтиняване - с 10 стотинки. Масовият бензин у нас е един от най-евтините в Европа. Сравнено със средната заплата излиза, че българите може да си позволят само 213 литра бензин. Това поставя страната последна от 32 страни в руско изследване. В Норвегия, където горивата са най-скъпи, средната заплата стига за десет пъти повече бензин.
За първото тримесечие бензинът А95 е поскъпнал в 24 европейски държави, сред които и България, а е поевтинял в едва 6 страни.
На този международен фон Ангел Ангелов зарежда гориво за пътуване до Дупница и Ботевград.
„Някакъв нов ми предложиха, ще го пробвам да продуха двигателя. Ако цените си растат, да растат и заплатите и да расте пенсията. А то не расте!”, коментира Ангелов.
В България цената пълзи нагоре от Нова година до 1 април, след което данните показват наблюдаваният в момента спад. Шофьорите са повече от скептични към последното поевтиняване.
„Винаги се получава преди избори това нещо. И след това - значи намалят го с някакъв процент, да кажем с 10, а после го увеличат с 30%. Аз не знам. На кой се подиграват?”, пита се Фади Танде.
Експертите отхвърлят версията за конспирация. Просто барел петрол брент сега се продава под 100 долара. Цена, която отдавна не е виждана на международните пазари.
„В никакъв случай цените на горивата не можем да ги свързваме с изборите, защото на този пазар политиците поне не могат да влияят. Спадът се дължи на трайна тенденция на понижаване на цените на суровия петрол след 15 януари”, обясни тенденцията Андрей Делчев.
Според Петролната и газова асоциация цената на българския пазар набъбва от разходите за свързване на бензиностанциите с НАП, биодобавката и ръста на задължителните запаси.
От петролната и газова асоциация очакват сезонното поскъпване за лятото да е с не повече от 4 стотинки. Това е далеч по-малко от отстъпките, които предлагат различните бензиностанции на лоялни клиенти. От една година насам практически всички вериги са в тази игра и отстъпката им варира от 3 до 12 стотинки. Така че пазара на горива у нас има конкуренция или поне проверката на антимонополната комисия миналата година не успя да докаже обратното.