Проблемът с бежанците изисква решения на европейско равнище, включително и значителен финансов ресурс от ЕС. Около това мнение се обединиха външните министри на България и Гърция Кристиан Вигенин и Евангелос Венизелос, съобщиха от МВнР.
Двамата обсъдиха темата на среща в Атина, където българският дипломат е на еднодневно работно посещение.
България и Гърция са външните граници Европейския съюз и са двете най-близки държави до конфликта в Сирия. Докато България се превърна в дестинация за сериозен бежански поток едва през 2013 г., Гърция беше изправена пред този проблем още при революциите в Арабския свят през 2011 г. По данни на Върховния комисариат за бежанците към ООН към януари 2013 г търсещите убежище в съседна Гърция са били повече от 36 000 души. Според статистиката на МВР търсещите закрила у нас са малко над 6000 души.
И България, и Гърция настояват за допълнителна финансова помощ от Европейския съюз. Според оскъдната информация на българските власти по темата, двете страни заедно с Малта очакват финансова помощ от три фонда на ЕС, в които са останали около 13 млн. лв.
По време на срещата, организирана преди предстоящото ротационно председателство на Гърция на Съвета на ЕС през първата половина на следващата година, Вигенин и Венизелос обсъдиха още двустранните отношения и регионалното сътрудничество, европейската перспектива на страните от Западните Балкани, както и обстановката в Близкия Изток. В хода на разговора беше обсъден също въпросът за ускоряване на преговорите по подписване на спогодба за реадмисия ЕС-Турция.
Двамата министри поеха ангажимента ГКПП „Маказа-Нимфея" да бъде максимално бързо отворен за тежкотоварен трафик.
И Йовчев търси европейска подкрепа
Министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев пък се срещна в Букурещ с изпълнителния директор на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (ЕСПОУ) Робърт Висер, с когото обсъди ситуацията с бежанците в България.
Двамата подписаха Оперативен план за изпращане на екипи на ЕСПОУ за подкрепа в областта на убежището и предоставянето на техническа и оперативна помощ на България.
„Удовлетворен съм, че за толкова кратко време изработихме цялостен план, благодарение на който България ще получи така необходимата подкрепа в областта на убежището с оглед на създалата се ситуация.
След направена оценка, възприехме гъвкав подход за предоставянето на съдействие, съобразено с конкретните нужди на страната”, коментира д-р Весер. Той поясни, че България е петата държава-членка, на която ЕСПОУ ще осигури подобен тип оперативна помощ.
Планът очертава стъпките за съдействие между институциите, ангажирани с проблема - Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет, ГД „Гранична полиция" и дирекция „Миграция" към Министерството на вътрешните работи.
Мерките са разделени в три основни категории – оперативна, институционална и хоризонтална подкрепа. Те ще бъдат реализирани за период от една година – до септември 2014 г.
За периода на осъществяване на оперативния план ЕСПОУ ще изпрати в България екипи от общо 100 души за оказване на техническа и оперативна подкрепа в областта на убежището. Дейностите ще бъдат изцяло финансирани от европейската служба.
В края на 2014 г. ще бъде направена съвместна оценка на реализираните в рамките на оперативния план дейности.