България има готовност да участва с до 110 свои представители в бъдеща мисия на НАТО в Афганистан, насочена към подготовката на местните сили за nfсигурност. Това съобщи пред български журналисти в Брюксел министърът на отбраната Ангел Найденов.
В отговор на въпрос той посочи, че възможността за пълното изтегляне на международния контингент от азиатската държава до края на годината е най-неблагоприятното, но възможно развитие.
Министърът добави, че това би създало допълнителен натиск по границите на ЕС, включително и към България. По неговите думи и досега афганистанците представляват значителна част от пристигащите у нас бежанци.
Министър Найденов уточни, че засега не се предвижда изгражданата преграда по границата с Турция да бъде удължена заради опасността от допълнителен бежански поток от Афганистан. Той допълни, че стремежът е строежът на съоръжението да приключи в срок до 60 дни от осигуряването на всички необходими материали за строителството.
По повод Украйна, която бе в центъра на двудневното заседание на министрите на отбраната от НАТО в Брюксел, министър Найденов заяви, че е изразил загриженост. Той е посочил пред своите колеги необходимостта да не бъде допуснано прекъсване на енергийните доставки за Европа през украинска територия.
Найденов е добавил, че е необходимо в Украйна да бъдат спазвани върховенството на закона и правата на малцинствата, в това число и на над 200 000 етнически българи.
Министър Найденов се е срещнал днес със своя американски колега Чък Хейгъл. Двамата са обсъдили предстоящата тренировъчна мисия у нас за подготовка на либийски военни. Найденов уточни, че за това ще бъде необходимо сключването на споразумение с Триполи, което да бъде ратифицирано от Народното събрание или на двустранно споразумение между българското и либийското министерство на отбраната.
Той уточни, че се предвижда за период от 5-8 години в нашата страна да бъдат обучени 5-8 хиляди либийски военнослужещи. България е представила пред САЩ желанието си да участва в подбора на кандидатите за обучение и в оценката за допускането им на наша територия. Нашата страна настоява и за по-сериозно участие на български инструктори в обучението. От средата на годината сме готови да започнем подготовката и това беше много високо оценено от американската страна, заяви Найденов.