Българите са сред европейците, които най- често се обръщат към омбудсмана на ЕС, пише БТА, позовавайки се на годишния доклад на европейския обществен защитник. За миналата година от от българска страна са подадени 66 жалби. Съотнесено спрямо общото население на ЕС, нашата страна заема седмо място.
Първи са жителите на Люксембург, които са подали 39 жалби. Те обаче водят класацията, заради малката численост на населението. Европейският омбудсман е Никифорос Диамандурос. Той обобщи, че за 2012 г. е била особено натоварена за неговата служба, заради рекордния брой приключени проверки.
Омбудсманът на ЕС пряко е помогнал на над 22 000 души, разглеждайки жалбите им в общо 2442 случая. Диамандурос е отговорил на 1211 въпроса или е дал съвети чрез сайта на институцията -19 281 случая.
Над половината от водещите случаи, разгледани от европейския омбудсман през миналата година, са били свързани с прозрачността, както и с Хартата на основните права. Засегнати са също въпроси за подбора на персонал в европейските институции, както и с изразяването на уважение към гражданите и за обезщетения.
Основната част от сигналите (85 на сто) са били подадени от отделни граждани, а останалите 15 на сто - от дружества. По-голямата част от проверките, предприети през 2012 г., се отнасят до Европейската комисия (245 случая или 52,7 процента). На второ място е Европейската служба за подбор на персонал със 78 проверки, а на трето е Европейският парламент с 24 проверки.
В доклада се отчита, че в четири от всеки пет случая институциите на ЕС са изпълнили предложенията на омбудсмана. Отбелязва се, че европейският обществен защитник извършва проверки по жалби за лошо управление в институциите, органите, службите и агенциите на ЕС. Всеки гражданин на ЕС и постоянно пребиваващ в Общността, както и всяко предприятие или сдружение в някоя от европейските държави, може да подаде жалба до омбудсмана.