Броят на българите и румънците, работещи във Великобритания, се е понижил след вдигането на ограниченията през януари, според националната статистика на Острова.
Първите официални данни обориха прогнозите, че стотици хиляди емигранти от двете балкански страни ще залеят Великобритания, след като вратите бъдат напълно отворени за тях. Бивш евродепутат от ЮКИП дори твърдеше, 1,5 милиона души ще пристигнат на Острова в търсене на работа, припомня „Гардиън”.
Въпреки неочаквания спад обаче общият брой на работниците от двете източноевропейски страни, които работят на Острова, все още е близо 26 на сто по-висок, отколкото беше преди една година, коментира „Телеграф”.
Резултатите от изследването дойдоха в услуга на премиера Дейвид Камерън, който твърди, че обещанието му да намали емиграцията до под 100 000 души на година все още е „постижимо”.
Данните от проучването на работната сила показват, че 122 000 българи и румънци са работили във Великобритания през март тази година, което е спад спрямо 125 000 през декември, точно преди да бъдат премахнати последните седемгодишни преходни контролни мерки за новите членки на ЕС на 1 януари.
Това е с 19 000 повече в сравнение с март 2013 г., което показва, че броят на българите и румънците се е увеличил с 20%, преди да се вдигнат ограниченията и в момент, когато самонаетите емигранти и тези, които работят за мултинационални компании, са успели да отидат да работят във Великобритания.
Спадът може да се обясни с това, че емигрантите от двете държави решават да работят в други страни от ЕС като Германия - които също вдигнаха ограниченията от 1 януари.
Общите данни от проучването показват, че британците вземат повече от 90% от новите работни места в икономиката на Острова през последните 12 месеца. Граждани на Обединеното кралство са били назначени на 563 000 от 741 000 допълнителните създадени работни места, в сравнение със 178 000, които се заемат от чужденци.
Според статистиката в момента 2,7 милиона чуждестранни граждани са включени в работната сила на 30-милионна Великобритания - малко под 10%, което включва ръст от 74 000 през първите три месеца на 2014 година.