„Със сигурност Путин чака с голямо нетърпение Тръмп да се върне, защото той всява раздор, несигурност и обърква съюзниците. Путин няма никакво желание да обясни, че Русия е по-добрата страна в случая, тя просто иска да разубеди американците, че тяхната страна заслужава подкрепа и има право да се меси по света“.

Това каза сънародникът ни Христофор Караджов, който е преподавател в Калифорнийския университет.

 

По думите му Доналд Тръмп е почти сигурният кандидат на републиканците на президентските избори през ноември.

„Републиканците са се циментирали около Тръмп. Той направи доста интересно завръщане, когато се случи опита за метеж и преврат на 6 януари 2021 г. Той изглеждаше почти свършен и повечето американци се бяха отрекли от него. Допреди година Рон Десантис, губернаторът на Флорида, водеше доста убедително пред него, както и Ники Хейли и в момента Десантис много бързо изчезна от надпреварата, а Хейли присъства формално“, каза Караджов.

 

 

Той коментира и ескалацията на напрежение, след като при атака с дронове в Йордания американски военни бяха убити, а Съединените щати отговориха с удари по ирански цели. По думите му САЩ никога не са излизали от конфликтите в Близкия изток.

„Постоянно и един след друг президентите наследяват тези войни. Тази атака се очакваше, Байдън каза, че ще има отговор и това, което видяхме беше опит да се ударят бази на поддържани от Иран сили без да се провокира директна военна конфронтация. Двете основни групи цели бяха в Ирак и Сирия. Не са големи шансовете за директна голяма конфронтация между Иран и САЩ, но има много играчи, които са поддържани от Иран като хутите в Йемен и всевъзможни групировки от типа на „Хизбула“ и „Хамас“, които могат да направят нещо изненадващо, след което САЩ ще трябва да отговорят съвсем открито и всякаква ескалация е възможна“, посочи преподавателят.

По думите му войните влияят върху обществените нагласи в САЩ.

„Просто до 7 октомври миналата година основният голям ангажимент и спорове бяха относно това какво да се прави с Украйна и как и дали трябва да се подкрепя. Републиканците започнаха да дават заден ход и по-скоро да го изтъргуват за отстъпки по други теми като затягане на емиграцията по границата с Мексико. Когато обаче „Хамас“ извършиха атаката в Израел и те отговориха с акция в Газа, общественото мнение се разми. При демократите има голям сегмент сред младите, които са повече на страната на палестинците, отколкото към израелската кауза“, каза Христофор Караджов.