България ще транзитира газ за Молдова. Двете страни подписаха договор за транспорт на природен газ чрез газопреносната система на „Булгартрансгаз“. Това стана ясно след срещата на президента Румен Радев с молдовската му колежка Мая Санду в Кишинев.  

Идеята е да се обърнат газовите потоци и американски втечнен газ да влезе от Гърция през България, Румъния и Молдова, за да стигне до Украйна, където има големи газови хранилища.

Целта е прекъсване на зависимостта от руския газ за Украйна и Балканските държави, а ефектът в дългосрочен план е, че България ще печели от транзинтите такси.

„Приветствам подписването на договор за транспорт на природен газ чрез газопреносната система на „Булгартрансгаз“. С това ще можем да диверсифицираме нашите източници за природен газ, но и средствата за транспорт и ще можем да съединим националната газотранспортна мрежа с другите системи в централна и Югоизточна Европа. Достъпът до алтернативните източници на енергия ще консолидира енергийната независимост и ще ни помогне да бъдем по-устойчиви в настоящата криза", заяви президентът на Молдова Мая Санду.

„България постигна значителен успех в диверсификацията на източниците и маршрутите на газ основно чрез изграждане на междусистемни газови връзки със своите съседи. И дялово участие в терминали за втечнен газ. Последният търг за доставки на газ, прозрачен, открит, свали заедно с възможностите за връзка свали два пъти цената на газа. Сега ние можем да избираме доставчици от цял свят според цена и сигурност на доставките. От друга страна имаме трансбалканския газопровод, който преди години осигуряваше синьо гориво от север на юг през Молдова", каза президентът Румен Радев. 

Румен Радев и Мая Санду

"Сега чрез реверсивни възможности, които имаме, можем да доставяме газ от юг на север, през Гърция, България, през Турция, Румъния към Молдова. Имаме отделно и междусистемна газова връзка между България и Румъния. Така че тук, с подписването на това споразумение, ние протягаме ръка към Република Молдова и нейния народ в трудно положение", допълни българският президент. 

Това е проявата на солидарност и общ подход към кризата, за да може да помогнем на Молдова да има диверсификация на доставките, каза още той. 

Двамата президенти обсъдиха и теми, свързани с евроинтрграцията, стоковия обмен и образователните перспективи пред българското малцинство.

Утре държавният глава ще посети нашата общност в Молдова, която по официални данни наброява над 50 хиляди души и развива активен културен и социален живот.