Оттеглящият се президент на САЩ Джо Байдън заклейми икономическите планове на своя наследник Доналд Тръмп като „катастрофа“ в реч, в която изтъкна собственото си наследство на поста, пише БГНЕС.
Байдън заяви, че заплахите на Тръмп за налагане на огромни мита върху вноса са „голяма грешка“ и призова републиканеца да се откаже от предложените данъчни облекчения.
Речта на Байдън идва, след като Тръмп спечели втори мандат до голяма степен благодарение на гнева на американските гласоподаватели от високите разходи за живот при управлението на демократите.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Моля се на Бога новоизбраният президент да се откаже от проекта 2025. Мисля, че това ще бъде икономическа катастрофа за нас и региона“, каза Байдън в речта си в института „Брукингс“ във Вашингтон, визирайки консервативния проект за втора администрация на Тръмп.
Кашляйки често заради настинка, Байдън заяви, че американските потребители ще платят цената за митата, които Тръмп се закани да наложи на съседните на САЩ, Мексико и Канада и на азиатско-тихоокеанския си съперник Китай. Заедно те са трите най-големи търговски партньори на САЩ.
„Смятам, че този подход е голяма грешка“, добави Байдън.
Белият дом обяви речта на Байдън за „важно обръщение към икономическото му наследство“, тъй като 82-годишният президент гледа към учебниците по история, а до края на мандата му остават по-малко от шест седмици.
Байдън се отказа от надпреварата за 2024 г. срещу Тръмп през юли поради опасения за възрастта му и предаде факела на вицепрезидента Камала Харис, която Тръмп победи с лекота на изборите през ноември.
Встъпването в длъжност на Тръмп е чак на 20 януари, но той вече се превърна в нещо като президент в сянка, като прави изявления по въпросите на икономиката и външната политика и е приветстван от световните лидери.
Междувременно Байдън запази сравнително ниска популярност след изборите на 5 ноември, но той излезе в защита на собствения си опит пред аудитория от икономисти.
Той противопостави своя икономически наръчник за действие на това, което нарече проваленото обещание на Тръмп за „икономика на промъкването“, при която намаляването на данъците за богатите трябва да повиши доходите на всички.
Байдън също така изтъкна постижения, сред които възстановяването на американската икономика след пандемията от COVID-19 и огромните си инвестиции в зелени технологии и промишленост.
„Новоизбраният президент Тръмп получава най-силната икономика в съвременната история, на която завижда целият свят“, заяви Байдън.
Но оттеглящият се президент заяви, че съжалява, че не е подписал собственото си име под чековете за стимулиране след COVID-19, изпратени на американците, както е направил Тръмп.
„Научих нещо и с Доналд Тръмп. Той подписа чекове за хората“, каза той. „А аз не го направих - глупак!“
Байдън завърши речта си с по-широк призив за водеща роля на САЩ в размирния свят, въпреки че Тръмп неведнъж е сигнализирал за намерението си да заеме по-изолационистка позиция.
„Ако ние не водим света, коя нация ще го води? Кой ще дърпа Европа заедно? Кой се опитва да сплоти Близкия изток?“, каза той.