Забраната за пластмасови прибори за еднократна употреба ще доведе до загубата на хиляди работни места в европейския съюз.
Предупреждението идва от браншовата асоциация „Полимери”, според която България няма да е изключение.
След 2021 г. пластмасовите чашки, чинийки и бъркалки трябва да останат в историята. Поне такова е решението на Европейския парламент от преди ден.
„Ако не се променим сега, ние ще задушим океаните си с пластмаса. Научните доказателства в тази посока са неоспорими и затова са необходими спешни мерки”, предупреди зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс.
Въпреки че за някои предвидената мярка е стряскаща, в София има заведения, които са намерили решение на проблема с пластмасовите прибори – не използват такива. При доставката на храна за вкъщи приборите, които предлагат, са дървени.
„Пред нас никога не е стоял въпросът да ползваме пластмаса или нещо синтетично. Дори и да е малко по-скъпо си струва заради това, което оставаме след нас”, обясни маркетинг специалистът Валерия Душкова.
Тоталната забрана на пластмасовите прибори за еднократна употреба според бранша обаче е драстична и вече се отразяван на бизнеса. От асоциация „Полимери” дават пример с фирма, която работи за износ – в последната година поръчките им са се свили с 25%.
„Ако фирмите нямат алтернативни производства, към които да бъдат насочени работниците, логично е те да бъдат освободени”, обясни председателят на „Полимери” Цветанка Тодорова.
Затова от асоциацията се надяват на подкрепа от държавата и плавен преход към бъдещето без пластмаса за еднократна употреба.