Най-малко 13 души бяха убити при атака срещу международното летище на най-големия пакистански град, Карачи, която започна в неделя вечер. Всички 10 нападатели бяха ликвидирани рано тази сутрин, предадоха световните агенции, като се позоваха на местните власти.

С това общият брой на убитите при атаката достигна 23. Летището на Карачи, южния пакистански мегаполис с население от над 18 милиона души, спря да обслужва полети по време на атаката, която продължи около 6 часа. Не бяха нанесени щети на самолети.

Сградите бяха евакуирани, пистите - затворени, пристигащите самолети се пренасочваха към други летища, районът на аерогарата остана блокиран часове наред.
Според полицията нападението е извършено срещу терминал, използван за специални и товарни полети. По време на атаката бойците са използвали автоматично оръжие, ръчни гранати, гранатомет.

Вероятно те са проникнали в сградите с подправени документи на охранители. Сред тях е имало и няколко терористи-самоубийци, един от които при самовзривяването си е ранил тежко служител на летищната охрана.

Никой не е поел да момента отговорност за нападението срещу летището. То обаче носи почерка на талибаните. Атаката бе извършена в момент, когато правителството на пакистанския премиер Наваз Шариф се опитва да започне преговори с ислямисткото движение за слагане на край на конфликта.

И други нападения

Още над 20 души загинаха снощи при самоубийствен атентат срещу два ресторанта, посещавани от шиити, в югозападното пакистанско градче Тафтан, предаде Франс прес.

Към момента на нападението в провинция Белуджистан, в двата ресторанта са се намирали шиити, които се връщали от поклонение в Иран. 23 от тях били убити и 7 - ранени. Четирима атентатори самоубийци извършили атаката в сградите, в които се намирали общо около 300 шиитски поклонници.

Никой не е поел до момента отговорност и за това нападение. Шиитското малцинство, което е около една пета от населението на Пакистан, често става мишена на атаки от страна на радикални сунитски групировки, включително такива, свързани с терористичната мрежа Ал Кайда.

Пакистанската провинция Белуджистан, която граничи с Афганистан и Иран и е център на газодобивната промишленост в страната, редовно става арена на насилие.