Граждани на скандинавските страни, воюващи в редовете на радикалната ислямистка групировка „Ислямска държава”, представляват най-голямата опасност за Сирия, заяви президентът на страната Башар ал Асад.
„Най-опасните лидери на ИД в нашия регион са скандинавци... Ние разполагаме с такава информация”, посочва Асад в интервю за шведския вестник „Експресен”. Според него тероризмът е световен, а не вътрешен или регионален проблем.
Асад благодари на шведските власти за предоставяне на убежище на сирийски бежанци. „Според мен това заслужава уважение в цял свят, а не само в нашата страна и хуманитарната помощ на Швеция е ценна в различни конфликти, включително в сирийския”, коментира той.
Швеция беше първата европейска държава, която още през 2013 г. въведе система за автоматично предоставяне на жителство за имигрантите от Сирия и от тогава потокът им достигна рекордно число – в началото на 2015 г. те бяха около 90 000 души.
Подкрепата на Турция – „основен фактор” за превземането на Идлиб
Сирийският президент заяви, че военна и логистична подкрепа от Турция е била „основният фактор”, помогнал на бунтовниците да превземат северозападния град Идлиб миналия месец.
Град Идлиб бе превзет от бойци на ислямистки групировки, сред които сирийският клон на „Ал Кайда” – „Фронтът Ан Нусра”. „Всяка война отслабва всяка армия, независимо колко е силна, независимо колко е модерна”, посочи Асад в интервюто, публикувано днес.
Сирийският президент заяви, че при завладяването на града ключова роля е изиграла „огромната подкрепа, дошла през Турция; логистичната подкрепа и военната подкрепа, и разбира се, финансовата подкрепа, пристигнала през Саудитска Арабия и Катар”.
Говорителят на турското министерство на външните работи Танжу Билгич определи тези твърдения за неверни. „Твърденията, че въоръжени сили, пристигнали от Турция, са участвали в офанзивата на Идлиб не отразяват истината”, посочи пред Ройтерс говорителят. „Това са неоснователни твърдения, чийто източник е сирийският режим, които не трябва да бъдат разглеждани сериозно”.
По думите на Асад сирийската криза е била усложнена от външна намеса. Според него и посредникът на ООН за Сирия Стафан де Мистура е наясно, че ако не успее да убеди страните, които са враждебно настроени към сирийския режим, „да спрат да подкрепят терористите и да оставят сирийците сами да решават проблема си, няма да успее”.