Косово се нуждае от 10 години, за да развие военни сили от сегашните Косовски сили за сигурност. Това твърдят експерти, след решението на Прищина да създаде своя армия и отговора на Белград, който поиска заседание на Съвета за сигурност на ООН по този повод.

По първоначални прогнози, армията на Косово трябва да има 5000 активни членове и резервен състав от 3000 души. Македонското министерство на отбраната вече декларира, че ще позволи всякакъв вид помощ на косовските сили за сигурност.

Премиерът на Косово Хашим Тачи съобщи, че правителството е приело стратегическия преглед на отбраната и е взлое решение за създаване на въоръжени сили. „Днес решихме Косовските сили за сигурност да се превърнат във въоръжени сили. С това нейните мисия, задачи, структура и размер ще се променят", каза той.

В момента силите за сигурност разполагат с около 2500 членове и 800 запасняци. В програмата за годината стратегически приоритети на министерството са квалифициране на състава, модернизация, развитие на силите и промени в структурата.

Въпреки че планираната структура на армията все още не е известна, тя би трябвало да развива съоръжения за противовъздушна отбрана и цивилна защита. Войската няма да има авиация, а малък отряд за издирвателни и спасителни операции и малък брониран въздухоплавателен съд за участие в мисии зад граница. Експертите в Прищина смятат, че Косово ще се нуждае от най-малко едно десетилетие, за да разработи въоръжените сили.

„Няма финансови възможности за бързо развитие на косовските въоръжени сили. Друга пречка е проблемът на север от Косово. Ако там няма разположени въоръжени сили, конституционните задължения няма да бъдат изпълнени. Третият проблем е необходимостта да по-добро оборудване", казва Наим Малоку, експерт по сигурността.

Друг експерт смята, че решението е популистки ход. Според Центъра за изследване на сигурността в Прищина, развитието на въоръжени сили на Косово вероятно ще протече в три етапа.

До 2016 г. най-рано ще се провежда обучение на силите, които сега имат уменията за гражданска защита. В следващите три години ще се развиват частични военни способности, а последната фаза ще бъде набиране на състав от 5000 активни и 3000 резервни членове и оборудване, което да приключи до 2024 г.

В момента Косовските сили за сигурност са наследници на част от Армията за освобождение на Косово, която официално престана да съществува след навлизането на НАТО на сръбска територия през 1999 г. През следващата година част от Армията стана Косовски защитен корпус, който след обявяването на независимостта през 2009 г., се превърна в Косовски сили за сигурност.