Повече от 65 години след Холокоста, канцлерът на Германия Ангела Меркел откри в Берлин паметник на ромите, жертви на нацизма, съобщава АФП.
Според официални данни близо 500 000 синти и роми в Европа, считани за „по-нисша раса”, са били избити от Третия Райх. Синтите, според онлайн енциклопедията Уикипедия, са етническа подгрупа на ромския етнос, чието име вероятно произхожда от пакистанската област Синд.
Мемориалът в памет на загиналите се намира срещу сградата на германския парламент. Той е дело на израелския скулптор Дани Караван и представлява идеално кръгло черно езеро и триъгълна плоча, върху която всекидневно ще бъдат поставяни свежи цветя.
Това е третият мемориал на жертвите на Холокоста в Берлин. Другите два са в памет на убитите от нацистите евреи и хомосексуалисти.
През 1943 г., по време на Втората световна война, ръководителят на нацистката организация СС Хайнрих Химлер подписва заповедта за депортиране на ромите от 11 европейски страни. Според специфичната нацистка расистка терминология ромите са класифицирани като „хибридна” категория хора, чийто номадски начин на живот е признак за „израждане”.
Този факт оправдава в очите на ръководителите на Третия Райх тяхното депортиране в лагерите на смъртта. В нацистките концлагери в Аушвиц в окупираната от германците Полша, и Равенсбрюк, Германия, ромите са използвани за експериментални медицински практики.
През 1982 г. геноцидът над ромите е официално признат от канцлера на ФРГ Хелмут Шмид. А през 1997 г. президентът Роман Херцог изказва за първи път тезата, че депортирането на ромите има подобен расистки мотив и е извършен от нацистите със същото желание като избиването на евреите.