Ангела Меркел призова за създаване на специални зони за сигурност в Сирия, близо до границата с Турция, където бежанците да могат да намерят убежище, предаде Ройтерс.

"Отново настоявам да имаме зони, където примирието ще се спазва най-стриктно и където ще е гарантирано значително равнище на сигурност", заяви Меркел на обща пресконференция в събота, 23 април, с висши европейски и турски представители в югоизточния турски град Газиантеп, близо до границата със Сирия.

Снимка: Reuters

Турция ще предприеме всички необходими мерки, за да спре ракетния обстрел срещу Килис, заяви турският премиер Ахмет Давутоглу.

По думите му този турски град се намира на границата със Сирия в район, контролиран от джихадистката групировка "Ислямска държава”.

Снимка: Reuters

В събота, 23 април, германският председател Ангела Меркел, председателят на Европейския съвет Доналд Туск и заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс пристигнаха на официална визита в Турция. Сред целите на посещението е да се намали напрежението в Югоизточните части на страната и да се даде нов импулс на прилагането на ключовото споразумение между Анкара и ЕС за миграцията.

Снимка: Reuters

Европа и свободата на словото в Турция

Не политиците са онези, които трябва да решават къде минава линията между клеветата и критиката, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск в Турция.

Той се аргументира, че в противен случай свободата на изразяване ще бъде поставена под въпрос.

Снимка: Reuters

Туск направи този коментар на фона на критиките към европейските лидери, че си затварят очите за ограниченията на тази свобода в Турция, за да не изложат на риск споразумението между Брюксел и Анкара за справяне с миграционната криза.

Анализатори напомнят, че през последните месеци са заведени близо 2000 дела са заведени от турското правосъдие по обвинения в обида срещу президента Реджеп Тайип Ердоган.

Снимка: Reuters

Председателят на Европейския съвет, бивш премиер на Полша, заяви, че като политик е станал дебелокож. "Линията между критиката, обидата и клеветата е много тънка... Когато политиците започнат да решават кое какво е, това може да означава края на свободата на изразяване", предупреди Туск.

Междувременно стана ясно, че холандският посланик в Турция е бил извикан в министерството на външните работи заради публикуването в холандския печат на карикатура на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, предаде БТА, като се позова на вестник "Хюриет".

Турското външно министерство "изразило безпокойство във връзка с тези публикации".

Холандският посланик от своя страна поискал обяснения от турските власти заради призива им към турците в Холандия да докладват за хора, които обиждат Турция или Ердоган.

По-рано тази седмица Холандия отмени стар закон, който би позволил в страната да бъде съден човек за клевета.

Преди десетина дни германският канцлер Ангела Меркел изпълни искането на Турция да бъде започнато официално криминално разследване срещу телевизионен водещ за обида на Ердоган. Ако бъде признат за виновен, комикът Ян Бьомерман може да бъде осъден на затвор.