Правозащитната организация „Амнести интернешънъл” критикува България за липсата на прозрачност в избора на съдии от Висшия съдебен съвет. Подобно заключение беше направено още през ноември миналата година. Данните са поместени в доклада на организацията, който анализира ситуацията в общо 155 страни.
Критика има и към прекомерната употреба на насилие при задържането на обвиняеми по време на следствие. В доклада се твърди, че българските власти не са предприели адекватни мерки за прекратяване на протестите срещу роми в Катуница, избухнали след убийството на 17-годишния Ангел Петров.
Не е подминат и инцидента пред джамията в София. Преди година се стигна до сблъсъци на симпатизанти на „Атака” и мюсюлмани. От „Амнести интернешънъл” изразиха учудването си, че е започнало разследване, което обаче е било за хулиганство, вместо за дискриминационни действия.
Бежанците в България също са включени в доклада. Заключенията в него са, че те не намират достатъчно подкрепа в страната ни.
Правозащитната организация изтъква и данните за рутинно задържане на хора, търсещи убежище, в нарушение на законодателството на България и Европейския съюз.
Най-много критики към Съвета за сигурност
Базираната в Лондон правозащитна организация осъжда на първо място неспособността на ООН да сложи край на насилието в Сирия, при което загинаха над 12 хиляди души от началото на протеститесрещу режима на президента Башар ал Асад през март миналата година.
Съветът за сигурност на ООН не успя да се покаже на висотата на смелостта на демонстрантите в страни като Сирия и се оказва все по-неспособен да изпълнява функциите си, критикува Амнести Интернешънъл .
"Хора се разбунтуваха с риск за своя живот. За жалост правителствата провалиха напълно техните усилия, както на
национално, така и на международно равнище", каза при представянето на 50-ия годишен доклад организацията нейният генерален секретар Салил Шети.
По думите му членовете на Съвета за сигурност продължават да поставят своите политически и търговски интереси над правата на хората. Шети подчерта, че сирийският народ е бил предаден.
Амнести Интернешънъл назова постоянните членове на Съвета за сигурност Русия и Китай, които блокираха две резолюции, осъждащи репресиите на режима в Сирия.
Правозащитната организация разкритикува също "съучастническото мълчание" на Индия, Бразилия и Република Южна Африка.
Тя споменава за измъчване и избиване на затворници и мирни демонстранти в Сирия - действия, които според нея е възможно да бъдат окачествени като престъпления срещу човечеството.
Амнести изразява съжаление, че думите на подкрепа за Арабската пролет, които е изрекла международната общност в началото, не са се превърнали в действия.
Докладът, който обхваща събитията през 2011 г., разглежда положението с човешките права в общо 155 държави и територии. Той отчита ограничения на свободата на словото в 91 страни и случаи на мъчения или други видове малтретиране, често за участие в демонстрации, в 101 държави.
Амнести Интернешънъл осъжда използването от Китай на неговия "арсенал" за сигурност за потушаване на протестите и драматичното положение с човешките права в Северна Корея.
И към Русия
Неправителствената организация критикува системния натиск и насилие, на които са подложени според нея опозиционери в Русия. Тя споменава в годишния доклад за редовно нарушаване на свободата на словото, атаки срещу журналисти и правозащитници, възпрепятстване на мирните демонстрации и симулиране на демократични процеси в тази страна.