Германски съд постанови водещ Берлински музей да върне на американско еврейско семейство колекция постери, заграбена през 1938 г. от ръководителят на нацистката пропаганда Йозеф Гьобелс, съобщава АФП.

Колекцията от 4 300 постера, оценявана на стойност от 4,4 млн евро, била заграбена по личното нареждане на Гьобелс от известния в началото на ХХ век германски колекционер Ханс Закс. Същата година (1938) Закс е изпратен в концентрационен лагер, но е освободен няколко седмици по-късно, след което успява със семейството си да избяга в САЩ. По професия зъболекар Ханс Закс умира в Ню Йорк през 1974 г.

През 1961 г. правителството на Западна Германия изплаща на Закс сумата от 225 000 германски марки (равностойни в наши дни на около половин милион евро) обезщетение за колекцията.

След края на Студената война и обединението на Германия се оказва, че цялата колекция се намира непокътната в склада на Германския Исторически Музей, разположен дотогава в Източен Берлин.

Федералният съд в Карлсруе е постановил, че семейство Закс е „законният собственик на колекцията постери и могат да си я поискат” от музея.

Ръковотвото на Германския Исторически Музей вече е заявило, че приема решението на съда и ще започне преговори със семейство Закс.