Американски химици създадоха полимер, който притежава способността да се възстановява след разрушаване и износване и дори да увеличи здравината си. Това би позволило да се появят "вечни смазочни масла" и свръхустойчиви компоненти за машини и други прибори, се казва в статията публикувана в списание "Нейчър Кемистри" (Nature Chemistry).
"Успяхме да докажем, че силите, които разрушават материала, могат да бъдат пренасочени към възстановяване на материалите. Ако нашият полимер прилича по състав на "дъвка за ръце", то той ще се превърне в пластмаса, аналогична на материала за меките защитни ръкавици. Ако е течен – след това става като желе", казва Стив Крейг от университета Дюк в Дарем, САЩ.
Крейг и колегите му са експериментирали с полимери от класа на дибромциклопропаните (DBC). Отделни части от тях включват въглеводороден пръстен с участието на два атома бром. При съчетаването с друг полимер – полибутадиен, започват да се случват любипитни неща. Така например, при нагряване или механично въздействие мономерните пръстени в DBC започват да се разрушават и образуват свободни радикали. Тези "опашки", благодарение на присъствието на брома, лесно се присъединяват към един от двата атома въглерод в полибутадиена.
Проверката на здравината е направена с помощта на ултразвук. Очакванията се сбъднали – сместа от DBC и полибутадиен станала по-здрава и се превърнала в гел.
След това учените поставили "желето" в шприц и след процедурата гелът станал твърда маса.
Според химиците тази процедура може да се използва за производството на "вечни масла" и детайли за различни приложения в техниката. Остава да се реши проблемът с ниската скорост на "самовъзстановяването на полимера".