Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове. Планът, който е резултат от повече от година експерименти в огромен тренировъчен полигон в Бавария и други американски бази, се основава в голяма степен на уроците от войната в Украйна, където малки безпилотни самолети, използвани в големи количества, промениха бойното поле, съобщава "Уолстрийт Джърнал".

Ако планът бъде изпълнен, 10-те действащи дивизии на армията ще преминат изцяло към безпилотни летателни апарати, които ще се използват за наблюдение, превоз на провизии и провеждане на атаки.

За да извлекат поуки от войната на Украйна срещу Русия, американски офицери са разпитали военния персонал и са се консултирали с производители, които са работили с украинските военни, относно иновативното използване на дронове.
„Трябва да се научим как да използваме дроните, как да се бием с тях, как да ги мащабираме, произвеждаме и използваме в нашите битки, за да можем да виждаме отвъд линията на видимост“, каза полковник Доналд Нийл, командир на 2-ри кавалерийски полк на САЩ. “Откакто съм в армията, винаги сме имали дронове, но те са били много малко“, добави той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Дроновете промениха бойното поле, защото са евтини и могат да атакуват в роя, за да преодолеят отбраната. Усилията за интегриране на дроните бяха напълно видими през февруари, когато бригада от 10-та планинска дивизия се сражаваше срещу симулиран противник тук. По време на Студената война огромният полигон в Хоенфелс се използваше за подготовка за бронирана война срещу потенциална съветска атака срещу Западна Европа. Но в актуализиран сценарий, отразяващ новите бойни тактики, използвани в Украйна, малки дрони бръмчаха в сивото зимно небе, контролирани от войници и военни доставчици в калните полета под тях.

Силният студ доведе до образуване на лед върху някои от роторните лопатки на самолетите и изтощи батериите, което не се беше случвало по време на по-ранни учения в Хавай и Луизиана. Войниците се втурнаха да ги презареждат, за да поддържат безпилотните самолети във въздуха.

Снимка: iStock

Украински и руски войски се сблъскаха с артилерия, бронирани превозни средства, пилотирани изтребители и други конвенционални системи. Но именно дроновете промениха конфликта, защото са евтини, могат да атакуват в рояци, за да преодолеят отбраната, и могат да изпращат видео на живо към тила, което затруднява скриването на бойното поле, според анализатори.

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните. САЩ и други страни инвестират в нов начин за ответни удари: лазери.

„Сухопътната война премина към война с дронове. Ако те видят, могат да те убият“, каза Джак Кийн, пенсиониран генерал, който е бил заместник-началник на щаба на армията. “Войник, носещ ракета с реактивно задвижване, танк, командни и контролни съоръжения, артилерийска позиция – всички те могат да бъдат унищожени много бързо от дронове.“

Дроните са само една от възможностите, които армията планира да използва, за да подсили способността си да възпира Русия и Китай след десетилетия на борба с бунтове в Близкия изток и Централна Азия.

Армията разработва и начини за по-добра връзка между войниците на бойното поле, като използва мобилни телефони, таблети и интернет технологии, и придобива нов тип автомобил за пехотни отряди. Армията планира да инвестира около 3 милиарда долара в разработването на по-добри системи за сваляне на вражески дронове и предприема стъпки за укрепване на способностите си за електронна война.

Общо преустройството ще струва 36 милиарда долара през следващите пет години, заявиха официални представители. Армията ще намери средствата чрез съкращаване на някои остарели оръжия и извеждане от употреба на други системи – мерки, които ще изискват подкрепата на Конгреса.

„Инициативата за трансформация на армията“, както е известен планът на армията, идва в момент, когато Службата за ефективност на правителството на Илон Мъск се стреми да съкрати разходите и персонала в цялата администрация.

Генерал Ранди Джордж, началник на щаба на армията, и Даниел Дрискол, секретар на армията, се срещнаха наскоро с вицепрезидента Джей Д. Ванс, за да обяснят, че армията има план за модернизиране на своите способности, като същевременно ще направи компенсаторни съкращения, заяви представител на Пентагона. Министърът на отбраната Пит Хегсет одобри плана в директива, подписана тази седмица.
„Няма да искаме повече пари“, заяви Джордж. “Това, което искаме, е да изразходваме по-добре парите, с които разполагаме.“

Армията спира доставките на Humvee, основното си превозно средство от десетилетия, и няма да закупува повече леки тактически превозни средства Joint Light Tactical Vehicle. Спира се и доставката на леки танкове M10, които се оказаха по-тежки и по-малко полезни от планираното, когато програмата започна преди десет години. Планира се също така да бъдат изведени от употреба някои по-стари бойни хеликоптери Apache. Намаляването на цивилния персонал също ще допринесе за икономиите.

Три бригади – формирования от 3000 до 5000 войници, които съставляват дивизиите – вече са оборудвани с някои от новите безпилотни системи, а целта е да се преобразуват останалите действащи сили в рамките на две години, каза Дрискол в интервю. Една дивизия обикновено има три бригади.

Армейските дивизии, които все още не са започнали да внедряват новата технология, обикновено разполагат с около дузина безпилотни самолети за далечно наблюдение, които бяха пуснати в експлоатация преди повече от десет години.
Морските пехотинци се отказаха от танковете си в рамките на отделна реформа, която предвижда малки бойни екипи, въоръжени с ракети, да скачат от остров на остров в Западния Тихи океан, за да атакуват китайския флот в случай на конфликт.

Планът на армията, който има за цел да увеличи капацитета на службата в Азия, както и в Европа, все още предвижда придобиването на нови танкове, ракети с голям обсег, самолети с накланящи се ротори и други конвенционални системи.
Американската промишлена база ще трябва да се разшири, за да произвежда най-новите технологии, които армията иска. Миналата година Украйна е произвела над два милиона дрона, често с китайски компоненти, според американски официални лица. Но американската армия няма право да използва части от Китай.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK