Преди около три седмици племето Машко Пиро просто стои на брега на река Лас Пиедрас в Перу. Наричат ги от хората от каменната ера и ги определят като амазонското племе, живеещо в пълна изолация от останалия свят.

Машко Пиро са перуански местни жители, които живеят уединено в джунглата. Техни редки изображения бяха разпространени от агенция Ройтерс.

Снимките показваха как десетки хора са се събрали на брега на река в близост до концесия за дърводобив.

Племето все по-често излиза от тропическите гори в търсене на храна и вероятно избягва нарастващото присъствие на дървосекачи. 

Племето е било на ръба на изчезването заради нападения и пленяване в робство в края на XIX век. Оцелелите успяват да се спасят в отдалечените гори.

Снимка: Ройтерс

Сега изглежда, че световете на Машко Пиро и дървосекачите се сблъскват. Според CBS и Guardian двете групи са влезли в спор на 27 юли, при който представители на коренното население на Перу са нападнали дървосекачите с лъкове и стрели.

Твърди се, че най-малко един дървосекач е бил ранен.

Според правозащитната организация Survival International, която представлява интересите на коренното население, липсата на защитни мерки от страна на перуанското правителство и повишената активност на незаконните дървосекачи може да има "опустошителни последици" за местните племена в региона - като болести, с които имунната система на племената не може да се пребори.

Снимка: Ройтерс

През 2022 г. двама дървосекачи са простреляни със стрели по време на среща с членове на племето, единият от тях издъхва.

„През последния месец виждахме Машкo Пиро на всеки две седмици на различни места и те винаги бяха заобиколени от дървосекачи“, коментира Тереза ​​Майо, изследовател от Survival International, в интервю за CBS. 

Снимка: Ройтерс

„Наистина е въпрос на живот и смърт. И само правителството може и има задължението да го спре“, казва Майо.

"Хората от каменната ера са живеели само на няколко километра от мястото, където дървосекачите започват дейността си“, казва Каролайн Пиърс, ръководител на Survival International. Освен крадците на дърва - златотърсачите и наркодилърите също са привлечени от беззаконието.

Според правозащитници племето Машко Пиро може да е най-неконтактната група от хора в света. Смята се, че неговите представителие са 750 души. От Министерството на културата на Перу посочват обаче, че те са едва около 400.