Министерството на мините и енергетиката на Сърбия повери на Egis, в сътрудничество с френската група EDF, да извърши „предварително техническо проучване за приложението на ядрената енергия в страната“.
„Решението на държавата да възложи на френската компания Egis - която е ръководила работата по железопътната гара в Нови Сад - за евентуалното изграждане на атомна електроцентрала в Сърбия може да има сериозни последици, предупреди Миодраг Крмар, професор по ядрена физика в Природо-математическия факултет в Нови Сад в статия, публикувана във в. „Време“.
Egis, член на консорциум от шест компании, участва в надзора на ремонта на гарата в Нови Сад. Инженер от Egis също така е подписал документ, удостоверяващ, че „са изпълнени условията за отваряне на обекта за пътници“. През януари миналата година държавата удължава договорите с Egis и други компании, за да продължат работата по жп линиите.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Министерството възложи на Egis да извърши техническо проучване на стойност 120 000 евро относно приложението на ядрената енергия в Сърбия, като се съсредоточи по-специално върху разходите, веригите за доставка, партньорите и видовете ядрени технологии, налични на пазара.
Основната цел бе да се идентифицират до осем конвенционални ядрени технологии, подходящи за нуждите на Сърбия, като се вземат предвид малките модулни реактори, поискани от министерството.
Решението за тази поръчка бе взето на 13 септември 2024 г., два месеца преди отмяната на закона, забраняващ изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия.
Отмяна, която се случи при подозрителни обстоятелства
Припомняме, че през декември миналата година Националната асамблея на Сърбия одобри закон, с който отмени десетилетният мораториум върху ядрените електроцентрали, тъй като страната се бори за ограничаване на вредните емисии.
Тогава сръбският министър на енергетиката и минното дело Дубравка Джедович сподели, че е приета и нова енергийна стратегия, която ще ръководи страната до 2040 година.
Въпреки това министерството посочи, че е неуместно да се предполага, че предварителното проучване на ядрената енергетика е било извършено незаконно и без обществено обсъждане.
То също така описа споменаването на ролята на Egis в надзора на проекта за жп гара Нови Сад като „неуместно“ и представляващо „груб намек за небрежност“.
Според Миодраг Крмар Сърбия изглежда е в напреднал стадий на планиране на атомна електроцентрала. През март президентът Александър Вучич обяви от Брюксел, че Сърбия се нуждае от ядрена енергия и че първоначално е предвидил четири малки модулни реактора.
Крмар смята, че това е било необмислено и се опасява, че тази прибързаност, съчетана с неспособността на френските компании да построят атомна електроцентрала навреме и в рамките на бюджета, може да доведе до огромни разходи за сръбските данъкоплатци и най-вече до рискове за живота на гражданите.
На 1 ноември 2024г. козирката на жп гарата в Нови Сад се срути след продължителни ремонтни дейности на съоръжението. Фаталният инцидент взе живота на 16 души.
Общественото възмущение от трагедията предизвика редовни протести в цялата страна, като мнозина обвиняват за смъртните случаи корупцията и неадекватния надзор на строителните проекти.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK